.bg домейн и фирма със същото име

against

Well-Known Member
Имам един домейн - примерно кънчо.bg. Обаче явно съм блеял някъде и чак сега видях, че имало фирма "Кънчо" ЕООД.
Та се чудя може ли да ми предявят претенции към домейна или фирмата трябваше да се казва "Кънчо.БГ" ЕООД?
 
Могат, да. И при евентуален арбитраж ще го вземат, освен ако, домейна е регистриран преди да се създаде фирмата.
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Ако фирмата е регистрирана, след като си регистрирал домейна - не могат.
Ако си регистрирал домейна след като фирмата вече е била регистрирана и в следващите 5 години от датата на регистрацията на домейна не си го поискат, а ти продължаваш да си го подновяваш - домейна си остава твой и пак не могат да ти го вземат.

По принцип до арбитраж се стига доста трудно до колкото знам (май се плащаше 100 евро или лева, подаваха се някакви молби, заявления...) и в общия случай, за да ти го вземат трябва да има и регистрирана търговска марка, т.е. ако имаш nike.bg само от Nike могат да ти го вземат, независимо дали има няква си фирма Найк БГ ЕООД, която не е официално представителство на Nike България.

Забравих да кажа, че е от значение по времето, когато си го регистрирал може да не са били валидни гореспоменатите неща, защото някои домейни са в заварено положение, затова най-добре прочети внимателно общите условия на Регистър БГ - https://www.register.bg/user/static/rules/bg/index.html
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Ееех кофти.... чудя се дали да рискувам, щото ми се вижда малко вероятно да се заядат, ама ще звънна утре в Регистъра да ги питам и тях.
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Ако си заслужава проекта си регистрирай търговска марка кънчо.bg в патентно ведомство и няма да имаш проблем.
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Абе малко се съмнявам, че ще ми дадат, понеже е популярна думичката :) А и за търговска марка не се ли чакаше към година за одобрение?
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Ако фирмата е Нике България, Найк България, Найк.БГ, Нике.БГ съвсем спокойно могат да вземат nike.bg ако е регистриран без основание и след датата на регистрация на фирмата.
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

При мен е следния случай, харесал съм си домейн, който да е .bg и се състои от две думи изписани слято на английски. Има фирма със същото име, но в публичния регистър те са си написали името на английски по друг начин. Има ли начин да ми вземат домейна? Примерно аз искам да взема домейна renthouse.bg , тяхната фирма е Рент Хаус ООД, а на английски са си написали сайта Rent Haus
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

В Търговския регистър изписването не е на английски език, а е транслитерирано на латиница. За справка: Закона за търговския регистър и Закона за транслитерацията. Тоест, това че е изписано haus, а не house, не означава че не могат да предявят претенции към домейна.
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Имам подобна дилема и аз в момента. Моя клиентка иска сайт, но се чуди дали може да има проблем със домейна който си е избрала. Самата тя се казва "Зара" фирмата и се казва "Зара ЕС", физическият и магазин също има табела "Зара ЕС" иска и онлайн магазина и да е с домейн "zara-s.com", Чуди се сега би ли могло някога да и създадат проблем от Зара и да и вземат домейна?
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Няма как да ти предявят искане за името. Едното нямя нищо общо с другото
Името на фирмата не е търговса марка ,че да се защитава .
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Здравейте, съживявам малко темата с един въпрос. Имам регистриран домейн на няколко дена facelift.bg . Разгледах подобните теми и ме притисни факта, че има такава регистрирана фирма (само една) в Перник. ФЕЙСЛИФТ ЕООД. Имат ли право да ми вземат домейна, след като нямат ТМ ? Или да сменям домейна преди да налея 4К-5К лв за онлайн магазин?
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Това, което аз съм разбрал от общите условия, а и колегите го написаха. Имат право да ти вземат домейна, ако са регистрирали фирмата преди да купиш домейна/както е в случая/ и нямаш основание за ползване на домейна /тук не си казал дали имаш основание/.

Вече това не знам - ако си направиш основание за ползване на домейна , дали пак имат право да ти го вземат. Трябва да каже някой по-вещ по въпроса. Това, което аз съм разбрал е, че ако имаш основание дори да е с днешна дата, то няма да могат да ти вземат домейна.

Здравейте, съживявам малко темата с един въпрос. Имам регистриран домейн на няколко дена facelift.bg . Разгледах подобните теми и ме притисни факта, че има такава регистрирана фирма (само една) в Перник. ФЕЙСЛИФТ ЕООД. Имат ли право да ми вземат домейна, след като нямат ТМ ? Или да сменям домейна преди да налея 4К-5К лв за онлайн магазин?
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Спи спокойно, никой не може да ти вземе домейна , след като си го регистрирал
Пак ти казвам името на фирмата не е търговска марка и не се защитава по никакъв начин
На жена ми фирмата е бетаконсулт еоод, има една дузина фирми с подобни имена
И сайта и е такъв. Търговския регистър се занимава с имената на фирмите , не със сайтовете им
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Не съм съгласен, самото име на фирмата е достатъчно основание пред Регисър.Бг да му вземат домейна, ако е регистриран без основание след като те вече са направили фирмата.

Спи спокойно, никой не може да ти вземе домейна , след като си го регистрирал
Пак ти казвам името на фирмата не е търговска марка и не се защитава по никакъв начин
На жена ми фирмата е бетаконсулт еоод, има една дузина фирми с подобни имена
И сайта и е такъв. Търговския регистър се занимава с имената на фирмите , не със сайтовете им
 
От: .bg домейн и фирма със същото име

Здравейте, съживявам малко темата с един въпрос. Имам регистриран домейн на няколко дена facelift.bg . Разгледах подобните теми и ме притисни факта, че има такава регистрирана фирма (само една) в Перник. ФЕЙСЛИФТ ЕООД. Имат ли право да ми вземат домейна, след като нямат ТМ ? Или да сменям домейна преди да налея 4К-5К лв за онлайн магазин?

Защити си домейна. А и освен това, за да има претенции, трябва да е регистрирана и да изписва фирмата по същия начин, както и се изписва домейна ти.
 

Горе