GDPR и онлайн магазин

Големите сайтове дават най-добра информация. Сега четох промените относно GDPR на бет365.
 
Привет,
има ли финален документ с новите правила и препоръки и някой може ли да го сподели тук за непросветлените, защото интернет е пълен с различни документи. Благодаря предварително.
 
Привет,
има ли финален документ с новите правила и препоръки и някой може ли да го сподели тук за непросветлените, защото интернет е пълен с различни документи. Благодаря предварително.
И аз търся нещо такова. Иначе фирми консултанти бол. Както винаги, гласувано е нещо, което ще направи някои богати. :)
 
Как така финален документ?

За кой по точно от всичките документи които ви трябват говорите?
Не малко сайтове вече имат публично някои неща, така че щом искате да копи-пействате действайте.
 
Аз чета това: ЦЪК
Видях го като линк във форума и е едно от малкото полезни неща.
На, много малко места има практическа информация. Това е златна мина за адвокати и всякакви wanna be консултанти.
За момента ще си попълня качествено страницата Privacy Policy за моя онлайн магазин и ще предоставя информация за контакт със сайта, когато клиентите искат да си изтрият данните и т.н. Само основните неща, колкото да се вижда, че усилия са положени реално. Сам ще си ги направя, хем ще се образовам малко.
В моите ниши - магазините работят без дори данни за търговеца на сайта си, Вие за GDPR ще ги питате. Ще ми е от полза да пратите някой онлайн магазин, освен този на Мтел, където са приложили промените. Погледнете линка, който съм посочил в него има практически съвети за някои от нещата, които трябва да се свършат.

П.П. На мен лично ми писна от еврогейски глупости...
 
@webstil ти добре се водиш по този документ, но той не е 100% точен.
Примерно точка 5 - за да сложиш Google Analytics в сайт/магазин трябва да изискваш съгласието на потребителя - ако той не се е съгласил нямаш право.
 
Добре, може ли нещо по-добро?
Аз това ще го опиша в раздела, за какво се ползват личните данни :)
 
Само с описване няма да стане. Действащата "тъпотия" за бисквитките е такава, тоест би трябвало вече това да го имаш.
Четеш тук - https://www.eugdpr.org/

Освен това свърза ли се вече с куриерите които ползваш за да видиш какъв анекс са подготвили по случай GDPR-то?
 
Само с описване няма да стане. Действащата "тъпотия" за бисквитките е такава, тоест би трябвало вече това да го имаш.
Четеш тук - https://www.eugdpr.org/

Освен това свърза ли се вече с куриерите които ползваш за да видиш какъв анекс са подготвили по случай GDPR-то?

Не съм, те в момента още не могат да се оправят с това, кой трябва да им плаща торбичките :D
Дори нямат информативна страница - Privacy Policy, не да е непълна, тя просто липсва, за кукитата - същата работа. А при тях верно данните са значителни + ЕГН, ИД и т.н.
 
Че с кой куриер работиш? Повечето (известните :D) вече обявиха как ще процедират.
 
Може би аз съм пропуснал. Еконт примерно къде са обявили?
Може ли линк към някой БГ онлайн магазин, който вече прилага новите правила? Гледам тук EMAG, още нищо няма.
Поне да видим големите какво правят :)
 
Че кой ще се "прецака" да покаже на другите как се прави :D.

Плъгини сигурно има, но това е една малка част от нещата.
 
А някои от собствениците на магазини може ли да сподели какво е направил с казуса за изтриването на акаунт? Какво става тогава с поръчките? Да речем Woocommerce
 
@webstil ти добре се водиш по този документ, но той не е 100% точен.
Примерно точка 5 - за да сложиш Google Analytics в сайт/магазин трябва да изискваш съгласието на потребителя - ако той не се е съгласил нямаш право.

Има ли пример където мога да видя някой сайт да ме пита дали искам Google Analytics? Искам да видя как ще откажа Google Analytics и той няма да ми бъде сервиран.
 
Че кой ще се "прецака" да покаже на другите как се прави :D.

Плъгини сигурно има, но това е една малка част от нещата.
Абе то не е само до прецакване. Всичко е направено така, че да се тълкува на който както му е изгодно.
Реално за магазините по които работя стратегията е следната:
Юрист преработва всички общи условия, в зависимост от това дали става въпрос за поръчка, регистрация или някакъв формуляр се правят страници с условията и декларции (за всяко нещо отделна), че се съгласяваш. В декларацията трябва да пише точно с каква цел ще се използват тези данни, примерно за целта на поръчката и нейната доставка. Тази декларация се попълва с личните данни и се праща копие и до клиента.
Дава се възможност на администратора на сайта и потребителят да изтрият личните си данни.
От поръчките се трие само личната информация, самата поръчка не се трие.
Не претендирам, че с това се изчерпва въпроса. Просто е един от многото варианти.
Поздрави.
 
Има ли пример където мога да видя някой сайт да ме пита дали искам Google Analytics? Искам да видя как ще откажа Google Analytics и той няма да ми бъде сервиран.
Е то Гугъл като цяло не знам как ще се справи с тоя регламент при всичките данни, които събират продуктите им. Иначе имат нещо такова - Google Analytics Opt-out Add-on. Инсталираш си го и ти блокирва GA във всички сайтове. Аз днес нали творя моята страничка - защита на личните данни , та чета цял ден и общо взето го добавям към определена информация, която се събира автоматично и обяснявам с каква цел е тая информация. Не случайно тълкуването му е неясно. То всъщност и до сега в ЗЗЛД имаше мега страшни изисквания, но никой не говореше за тях. Изведнъж покрай този регламент много суматоха и паника се вдигна.

П.П. Опенкарт вече имат сигурно 10 плъгина за триене на данни и т.н. Всичко е машина за пари. С този регламент - решат ли да Ви фалират - жална Ви майка. Тва и му е основната идея де. Но е за големите играчи - някакви малки БГ магазинчета никой няма да им сложи толкова огромни глоби.

Де се вика, всичко ни е наред, че само тва ни остана да оправим.

Не ме разбирайте погрешно, хубаво е да се спазват тези изисквания, но нека дишаме една идея по-спокойно...
 
@otspace сериозно ли? Ти сервираш скрипта, така че ти знаеш дали да го сложиш или не.

Google Analytics Opt-out Add-on е разширение за браузър, който няма отношение към gdpr-то.

Не ги мислете Google те за разлика от повечето не са спали през последните 2 години (GDPR е на цели 2 години!)
 
@otspace сериозно ли? Ти сервираш скрипта, така че ти знаеш дали да го сложиш или не.

Google Analytics Opt-out Add-on е разширение за браузър, който няма отношение към gdpr-то.

Не ги мислете Google те за разлика от повечето не са спали през последните 2 години (GDPR е на цели 2 години!)

Абе човек ти български език разбираш ли? Ако не кажи на какъв език пишеш че да знам как да чета. Пишеш следното :

"за да сложиш Google Analytics в сайт/магазин трябва да изискваш съгласието на потребителя - ако той не се е съгласил нямаш право."

Незнам ти какво разбираш под това което си написал явно трябва някаква легенда на думите какво означават според теб. Дай такава че да водим разговора на един език.

Това което казах е че искам да видя сайт които ме пита предварително "Драги посетительо искаш ли да има google Analytics докато си в нашия сайт?". Дай да го видя тоя сайт.

Не е трудно да се вниква в това което се пише ;)
 
Последно редактирано:
Има ли пример където мога да видя някой сайт да ме пита дали искам Google Analytics? Искам да видя как ще откажа Google Analytics и той няма да ми бъде сервиран.

Горе в дясно е постоянната настройка за бисквитки, а долу е попъп: https://cookiepedia.co.uk/

Дори не е уместно даден уеб сайт да блокира достъпа си до читател, ако има активиран Do Not Track в браузъра си. И на такива попадам.
 

Горе