Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

nortrant

Well-Known Member
сега прочетох за Проект на „Линукс за българи“ и МТИТС



http://www.linux-bg.org/cgi-bin/y/index.pl?page=news&id=0&key=447086075

Както обявихме, екипът на „Линукс за българи“, със съдействието на заместник-министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията, с ресор информационни технологии и съобщения, г-н Валери Борисов, стартира пилотен проект „Внедряване на свободни технологии в държавната администрация“. Тук ще публикуваме някои извадки от доклада по Фаза I - миграция на работна станция в дирекция „Канцелария“ на МТИТС към Linux дистрибуцията Ubuntu 12.04 LTS, които решихме, че ще представляват интерес за нашите потребители или пък ще послужат като текстови образци за други проекти с подобни цели.


доклад по Фаза I

===================

от Boytcho Boytchev(30-10-2012)


Във връзка с пилотен проект „Внедряване на свободни технологии в държавната администрация“, сдружение „Линукс за Българи“ има нужда от доброволец или доброволци, които да разработят Linux драйвер за скенер модел Canon ImageFORMULA Flatbed Unit 101. Този скенер работи в комплект с модела Canon DR-3010C (с ADF листоподаващо устройство), за който вече има разработен драйвер, който работи коректно под избраната операционна система Ubuntu Linux.

За разработването на драйвера ще бъде предоставена парична награда от 1000 лева. Сдружението разполага с един скенер от този модел за извършване на тестове.

За повече информация моля пишете ни на [email protected].

Текущ прогрес и информация: http://stanev.org/gl846/
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Време беше, баси.
Сетиха се най-накрая че може да има и нещо по-стабилно от скъпо платените технологии.
 
Новината не е никак новина. Такива експерименти се правят от доста време, но все на някой не му е удобно (изгодно).

За съжаление положението е такова, че цялата администрация е закоравяла майкрософт коалиция и приемат всичко ново, като нещо грешно. Самият аз се сблъсквам с подобни проблеми ежедневно. Дори в момента правя 2 офис конфигурации, за които ще се наложи да платим по ~250 лева за лиценз на майкрософтския -да не ползвам точната дума-. Опитах се да прокарам идеите за отворен и безплатен софтуер, но уви - "ама как ще научим персонала, то е нещо съвсем различно, а пък и складовия ни софтуер едва ли ще работи на него".

Също така извиват и ръцете на счетоводния бизнес. Поне аз, нито веднъж не съм успявал да подкарам държавните счетоводни инструменти под Линукс без да има проблеми. Единствения вариант в случая е виртуална машина с инсталиран уиндоус. Та като цяло - всяка счетоводна къща е ЗАДЪЛЖЕНА да си плати за лиценз за да ползва продуктите им ;)
 
От: Re: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мис

Също така извиват и ръцете на счетоводния бизнес. Поне аз, нито веднъж не съм успявал да подкарам държавните счетоводни инструменти под Линукс без да има проблеми. Единствения вариант в случая е виртуална машина с инсталиран уиндоус. Та като цяло - всяка счетоводна къща е ЗАДЪЛЖЕНА да си плати за лиценз за да ползва продуктите им ;)

Какви са тия държавни счетоводни инструменти и има ли някакъв отворен стандарт за възможна алтернатива? Предполагам не, но все пак ми стана интересно.
 
Програмните продукти за въвеждане на Декларации образец 1 и 6, и ДДС дневниците. Естествено има скъпо платени счетоводни софтуери, които също позволяват генерирането на нужните документи, които се изискват от държавата, но те отново работят само и единствено на Windows OS :)
 
  • Like
Реакции: Alf
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Под линукс съм от известно време по-точно Ubuntu 12.10 че е "най-цветен" и има програмка която се нарича "Wine"
Тя подкарва почти всичко което работи под уиндоус. Това не е емулатор ами си използва собствени ресурси за подкарването на exe говната.
И разбира се.. безплатна е.
Ето повече информация http://www.winehq.org/

Аз лично съм подкарал фотошоп и няколко игри. Пробвал съм и други програми но за кратко тъй като не ми трябват.
В общи линии според мен тези скъпи програми ще тръгнат без никакъв проблем под Wine.
 
Виното е нещо-нищо. С грешка си - точно емулатор е ;) По различен начин се адресират библиотеките, но това не значи непременно, че целта е да се емулира работна среда на нещо, което по принцип не е предназначено да работи под тази конфигурация. Crossover, който е платена алтернатива се справя доста по-добре в по-голямата част от случаите, но пак не е достатъчно пълноценно. Единствения качествен вариант за да ползваш пълноценно едно win базирано приложение е с виртуални машини.

Масово ползвания софтуер, няма как да го обвържеш с този случай. Тук говорим за едно тясно звено, което си има своите спецификации. В голяма част от случаите ще удариш на греда, изтествано - ударена греда :)

И да, част от приложенията които съм пробвал "тръгват", но си има минуси като това да речем, че ти се налага да чакаш близо 10 секунди за да ти се направи проверка в базата данни, която под уин обикновено отнема по-малко от 0.5 сек, или пък не зачита баркод четеца и т.н.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Wine (originally an acronym for "Wine Is Not an Emulator") is a compatibility layer capable of running Windows applications on several POSIX-compliant operating systems, such as Linux, Mac OSX, & BSD. Instead of simulating internal Windows logic like a virtual machine or emulator, Wine translates Windows API calls into POSIX calls on-the-fly, eliminating the performance and memory penalties of other methods and allowing you to cleanly integrate Windows applications into your desktop.

Не е емулатор :wink:
Абе с мерак всичко става.
Щом е безплатно да си напънат малко пилешките мозъчета и ще бачка всичко под линукс. ;
Микрософт без това извива ръцете на държавата да им плаща боклучивите Windows-и.
Не случайно доста държави са минали на алтернатива и дори са забранили използването на Windows ос.
 
Темата за Wine вече съм я дъвкал с друг приятел и ще стигнем до един извод, както се е случвало и преди - lost in the translation ;) Технически погледнато не е емулатор, да, но функцията му е точно такава. Разликата както по-горе казах е единствено в адресирането на библиотеките, което не означава, че е по-добро от емулатор :D Но вече излизаме извън темата.

Та темата тук е - защо аджеба не се отделят едни 50 хиляди лева, както успяха да отделят за някакъв туитър профил, за да се направят приложения, които да позволяват на хората да работят спокойно и свободно, а се защитават корпоративни интереси. Линукс не е нещо което да съществува от вчера на пазара. Всички държавни институции в Берлин ползват Suse от години. Къде сме ние?
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Ние сме в канавката, защото хубавото си го подаряваме на M$.
На някои държавни слабоумници трябва да им се спомене, че с по-евтин и/или безплатен софтуер, за тях ще има по-високи заплати. В момента държавата вместо да храни нашите чиновници храни M$.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Някой дистрибуции пращаха безплатно дискове. Хайде да поръчаме 100 бройки за парламента да им се стоварят :D
 
Ей до де открия темата, почти се изприщих ;) Та малко да я бъмпна, защото е доста по нея.

Over €10 million (approximately £8 million or $12.8 million) has been saved by the city of Munich, thanks to its development and use of the city's own Linux platform. The calculation of savings follows a question by the city council's independent Free Voters (Freie Wähler) group, which led to Munich's municipal LiMux project presenting a comparative budget calculation at the meeting of the city council's IT committee on Wednesday. The calculation compares the current overall cost of the LiMux migration with that of two technologically equivalent Windows scenarios: Windows with Microsoft Office and Windows with OpenOffice. Reportedly, savings amount to over €10 million.

Пълната статия ей тук.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Това доказва, че е напълно възможно да се замени windows с linux.
Дано скоро стане и при нас :|

не, че голяма икономия ще се направи..но все пак
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

не, че голяма икономия ще се направи..но все пак
Правителството харчи стотици милиони левове за лицензи на Windows и Office. Ако се мине на Linux няма да се правят икономии, тъй като парите ще отиват за заплати на Linux специалисти и обучение на персонала, но според мен е по-добре да издържаме няколко хиляди български работници, отколкото да помагаме на Стив Балмър да си купи нова яхта.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Правителството харчи стотици милиони левове за лицензи на Windows и Office. Ако се мине на Linux няма да се правят икономии, тъй като парите ще отиват за заплати на Linux специалисти и обучение на персонала, но според мен е по-добре да издържаме няколко хиляди български работници, отколкото да помагаме на Стив Балмър да си купи нова яхта.

чак пък стотици.. в главата ми се въри нещо от рода на 60-70 милиона?

в момента плаща ли се на Windows специалисти? - те май ще останат без работа :mrgreen:
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Няма статистика за последните десет години, но постоянно обявяват разни поръчки за десетки милиони, които се плащат на Microsoft, тъй че сумата със сигурност е минала 100-200 милиона долара. И какви са тези Windows специалисти? Не съм чувал за такова понятие. Всеки идиот може да инсталира Windows, Office и драйвер за един принтер, докато с Linux не стоят така нещата. По-трудно ще намерят кадри, но това не е проблем, защото ще разполагат със свободни пари за обучение и по-високи заплати. За такова нещо си струва да се влагат държавни пари.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

И не само това. Например имам поглед върху работа с уиндоуския офис и open office. Еми безплатния просто не става за някои неща, по-специално за разни сложни екселски таблици. Не знам как би могла да стане тази замяна на 100%.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

За 100 милиона лева ще наемем специалисти да ни напишат нов Офис пакет, че и цял Линукс към него, специално за българската администрация. И пак ще сме спестили 50% от парите, с които сега спонсорираме Microsoft и кой знае колко незнайни посредници. Сега ми попадна и този материал: http://blog.veni.com/?p=3333 .
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Преди всичко, което кажа сега, искам да спомена, че съм безвъзвратен линукс фен, но когато се замислим малко повече, нещата придобиват друг смисъл. Виждал съм, продължавам да виждам и занапред вярвам, че ще виждам страха в очите на хората, на които им споменеш, че ще работят с нещо извън познатата група програми (Office, IE, Media Player). Обърнете внимание на това, че изброеното е third party software, а какво остава изобщо за промяна на операционната система... Отделно няма спор, че несъвместимостта между хардуер и софтуер в линукс не е на това ниво, на което би ни се искало да бъде. За мен или друг колега системен администратор или просто човек с по-различни възгледи и свободно време не е проблем да потърсиш в интернет как да си решиш проблема, кое да пипнеш, кое как да конфигурираш, но това за един прост чиновник е загубено време. А представете си при сегашната им работа, качеството което е стигнало дъното и копае, как ви обслужват със системи, които не разбират. Отделно тези линукс специалисти са еквивалент на своите колеги, но с windows. Така, че не изтъквайте това за по-голямото пестене на пари. Като цяло, проектът е хубав, но парите и времето биха се избили за по-дълъг период от време, а в България нито някой би го искал, нито ще има вечната далавера.
 
От: Linux в администрацията? може да не е в толкова далечно бъдеще колкото си мислим

Тук освен, че икономисваме от тъпчене на гушите на M$, също се откриват нови работни места за наши IT специалисти. Отделно, че за парите, които дава, държавата може да има пълен контрол върху целите и качеството на работата, а не просто каквото им сервират от M$.

П.П. (за писалия преди мен):
Парите за специалисти и на двата OS-а вероятно са еднакви, но в случая без Windows не плащаш Windows. В случая с Windows за всеки компютър трябва да купиш отделен лиценз. Мисля, че и сам можеш да смяташ.
А иначе аз за разлика от теб не съм само фен на Linux, а постоянен ползвател от години. Нямам инсталиран Windows и не ползвам Windows.
 

Горе