Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Едно ще ти кажа - много точно си си избрал ника.

Аз спирам с темата. Живей си с огромните конспирации.
Няма да споря с човек, който отрича очевадните неща.
Щом няма достатъчно достоверна статистика за теб и всичко е голяма конспирация на Майкрософт - ОК.

Много ти здраве.
 
От: Windows vs Linux

Радвам се, че си декодирал смисъла на nick-а ми. Това поне явно си го прочел (не че е дълго), така че има надежда за теб.
Като изключим заяжданията помежду ни мисля, че се изчерпахме. Който е чел нека сам си прави изводи. Който пък иска да добавя свои твъдения по темата, нека се чувства добре дошъл, че прекалено начесто почнахме да пишем и между нашите мнения трудно някой се врежда.

П.П.:
Благодаря за здравето. Имам си го в умерено количество, но колкото повече, толкова повече.
 
От: Windows vs Linux

Радвам се, че си декодирал смисъла на nick-а ми. Това поне явно си го прочел (не че е дълго), така че има надежда за теб.
Като изключим заяжданията помежду ни мисля, че се изчерпахме. Който е чел нека сам си прави изводи. Който пък иска да добавя свои твъдения по темата, нека се чувства добре дошъл, че прекалено начесто почнахме да пишем и между нашите мнения трудно някой се врежда.

П.П.:
Благодаря за здравето. Имам си го в умерено количество, но колкото повече, толкова повече.
Редник, цитирай този, който дупликираш, че се губи хавата. Така не е интересно....
 
От: Windows vs Linux

Кой кого дупликира и после защо трябва да го цитирам?
Извинявай, но нищо от написаното от теб не го разбрах. Може и да е от късния/ранния час.
 
От: Windows vs Linux

Кой кого дупликира и после защо трябва да го цитирам?
Извинявай, но нищо от написаното от теб не го разбрах. Може и да е от късния/ранния час.
Всъщност, не обръщай внимание на горния ми пост. Както спомена, вероятно това се дължи на късен/ранен час:oops:
 
От: Windows vs Linux

И двете системи си имат свойте + и свойте -... всичко е въпрос на избор
 
От: Windows vs Linux

За пореден път се убеждавам, че уиндоуса е номер 1!!!
Оправям лаптоп Acer. Свалям драйвъри за 7ца - драйвъри за Wi-fi, за видео карта и т.н. След инсталацията уиндоуса тръгва с Е ТАКИВА ГОЛЕМИ ИКОНИ, без звук и без интернет. След като качих ВСИЧКИ драйвъри, накрая тръгна само звука. Свалях, качвах, трих, пак свалях и пак качвах, и пак трих!!! И НИЩООООООООООООО!!!!! Три пъти подред съм преинсталирал глупавия OS и пак нищо не стана. Накрая му теглих една майна, качих му убунту 11.10 и какво стана мислите? Wi-fi, драйвър за видеото (ефектите вървяха), звук и всичко останало - с инсталацията на OS-a. Елате пак да ми говорите после кое какво и що..
 
От: Windows vs Linux

За пореден път се убеждавам, че уиндоуса е номер 1!!!
Оправям лаптоп Acer. Свалям драйвъри за 7ца - драйвъри за Wi-fi, за видео карта и т.н. След инсталацията уиндоуса тръгва с Е ТАКИВА ГОЛЕМИ ИКОНИ, без звук и без интернет. След като качих ВСИЧКИ драйвъри, накрая тръгна само звука. Свалях, качвах, трих, пак свалях и пак качвах, и пак трих!!! И НИЩООООООООООООО!!!!! Три пъти подред съм преинсталирал глупавия OS и пак нищо не стана. Накрая му теглих една майна, качих му убунту 11.10 и какво стана мислите? Wi-fi, драйвър за видеото (ефектите вървяха), звук и всичко останало - с инсталацията на OS-a. Елате пак да ми говорите после кое какво и що..
Абе, Ubuntu-то не е добър пример за Linux, но поне като е боза е по-добро от класическата боза.
 
От: Windows vs Linux

Абе, Ubuntu-то не е добър пример за Linux, но поне като е боза е по-добро от класическата боза.


Що да не е добър пример? Не на всички щайгите им са с 512 MB памет. Ти да не очакваш софтуерът и операционните системи през 2012 година да бъдат с изискванията на тези от 2000? По това ли съдиш кое е "боза" и кое - не?
 
От: От: Windows vs Linux

Що да не е добър пример? Не на всички щайгите им са с 512 MB памет. Ти да не очакваш софтуерът и операционните системи през 2012 година да бъдат с изискванията на тези от 2000? По това ли съдиш кое е "боза" и кое - не?
Боза е нещо дето лапа яко ресурси без нужда. Програмистите трябва да имат уважение към потребителите и тяхния хардуер, а не да го използват разхитително. Все пак и други програми освен тяхните "велики" програми трябва да пускам на този комп.
 
От: От: Windows vs Linux

Боза е нещо дето лапа яко ресурси без нужда. Програмистите трябва да имат уважение към потребителите и тяхния хардуер, а не да го използват разхитително. Все пак и други програми освен тяхните "велики" програми трябва да пускам на този комп.

На някои пък им харесва по-шарен външен вид и могат да си позволят повече заети ресурси. За всеки влак си има пътници. Все едно да кажеш, че Half-Life 2 е боза, 'щото заемал повече ресурси от Half-Life (за сметка на по-добрата графика). Или пък че съвременните уеб дизайни са боза, 'щото зареждат по-бавно от някой дървен сайт в стил 20-ти век.
 
От: От: Windows vs Linux

На някои пък им харесва по-шарен външен вид и могат да си позволят повече заети ресурси. За всеки влак си има пътници. Все едно да кажеш, че Half-Life 2 е боза, 'щото заемал повече ресурси от Half-Life (за сметка на по-добрата графика). Или пък че съвременните уеб дизайни са боза, 'щото зареждат по-бавно от някой дървен сайт в стил 20-ти век.
Нещо не си ме разбрал правилно. Не случайно използвах думата "разхитително" и "без нужда". Става въпрос за разхищение без причина, т.е. без да има каквито и да е подобрения в графика или нещо друго. Същите неща дето ги виждаш на Ubuntu се реализират с много по-малко ресурси на много от другите дистрибуции.
 
От: Windows vs Linux

Ubuntu съм го сложил в офиса на майка ми. Върви си чудно и засега не ме псуват (много :D). Според мен е чудесен вариант за офис тип word, excel, powerpoint и поща. Има си чудесни заместители.

Първоначалната инсталация беше супер лесна и бърза. Имах проблеми само с едни драйвери на Nvidia, но чичо гугъл даде отговора.

В къщи съм си с win7, не заради друго, ами повечето от SEO програмите искат Dotnet 3,5, 4.0, а през wine с Ubuntu не са стабилни.
 
От: От: Windows vs Linux

В къщи съм си с win7, не заради друго, ами повечето от SEO програмите искат Dotnet 3,5, 4.0, а през wine с Ubuntu не са стабилни.

Ако искаш да ползваш Linux вкъщи, можеш да си конфигурираш виртуална машина с XP чрез VirtualBox например. Можеш също да споделяш папки и файлове между файловата система на Linux и виртуалната щайга без никакви проблеми.
 
От: От: Windows vs Linux

Нещо не си ме разбрал правилно. Не случайно използвах думата "разхитително" и "без нужда". Става въпрос за разхищение без причина, т.е. без да има каквито и да е подобрения в графика или нещо друго. Същите неща дето ги виждаш на Ubuntu се реализират с много по-малко ресурси на много от другите дистрибуции.
Не знам какъв опит имаш и колко ресурси според теб заема Ubuntu, ама аз съм с 10.10 и ОС-ът ми ползва около 300MB RAM. За сравнение NetBeans с Java SE ползва толкова (поне при мен).
Вярно е, че по време на изпълнение на ефектите процесорът се натоварва леко (около 10%), ама това е нормално, а и тия ефекти мога да ги изключа по всяко време и съответно използваните ресурси ще намалеят.
Така че не виждам причина някой да не си инсталира Ubuntu, особено ако става въпрос за компютър с RAM >= 1GB и двуядрен процесор.
 
От: Windows vs Linux

Не съм казал, че не трябва да се инсталира Ubuntu изобщо. Ако някой е свикнал да кара прекалено мързеливо без да наглася нищо, Ubuntu-то е идеалната дистрибуция. Ако искаш да си пестиш ресурсите (в случай на ограничени ресурси или нужда от товар с много неща на макс), то тогава Ubuntu-то не е добра идея.
Настройвах компютри с Linux в бившата ми работа. Аз лично съм фен на Gentoo, но тази дистрибуция много бавно се настройва (ако я настроиш добре, просто компа ти няма равен) и точно по тази причина само моят комп беше с тази дистрибуция. За по-набързо единият от шефовете наблъска Ubuntu масово по компютрите. После се оказа, че много от проблемите идват от преяждане с ресурси от страна на Ubuntu. Проблемите не бяха големи, но си ги имаше. Та това е във връзка с опита ми с Ubuntu. Иначе и сестра ми на лаптопа си си е сложила Ubuntu и като гледам е доволна.
С всичко това искам да кажа, че Ubuntu не е лоша дистрибуция и е удобна за мързеливи хора или такива дето много не разбират за какво иде реч. В случаите когато трябва да се оптимизират компютърните ресурси на макс Ubuntu-то е непрепоръчително.
 
От: Windows vs Linux

Добре де, в такъв случай се слага един Дебиан, който може много лесно да се настрой както трябва.
Предимството му пред редица други дистрибуции е голямата общност и най-вече философията на Дебианци, тествай, тествай, айде отново тествай, как е? Добре! Айде релийз... :D(образно казано) Тези които искат новите версий бързо, да теглят testing :)
Пакетния мениджър е адски удобен, въобще цялата пакетна система на Дебиан е може би (уточнявам, може би) най-добрата, поне за мен.
Стабилността не Ubuntu се дължи точно на философията на дебиан, а перфектният им софтуерен мениджър е благодарение точно на този пакетен мениджър на дебиан..., а това че убунту хаби ресурси, да така е, много е вярно, но ти или който и да го ползва по никакъв начин не е ограничен за да го модифицира така че да не хаби толкова голям ресурс..., линукса е свобода, можеш да пипаш каквото си искаш, нямаш никакви ограничения.
Както ти си настройл Gentoo-то да не хаби ресурси, по подобен начин можеш да направиш същото и с убунту...
Не съм съгласен че убунту е за мързеливите, ни най-малко, убунту разработчиците се стараят да предлагат удобство и улесняване на работата на хората които го ползват.
Те показват на хората че линукс може да бъде юзър френдли, на мен лично като web developer, убунту ми е адски удобно, особено след като си го настроя да работи както аз искам, направо незаменимо е, може смешно да ти се стори но ми харесва много повече от mac или windows :)
Тъй че според мен Убунту е подходящо за хората които тепърва навлизат в линукс и юникс системите като цяло и тепърва научават що е то линукс и неговата философия, която не е безплатен, а свободен!
За потребителите които работят и нямат време да изучават линукс из основи, а просто искат да им бъде удобно за работа, точно това което целят убунту разработчиците или поне целяха преди Unity... :( :confused:
 
От: Windows vs Linux

Linux ползвах на стария ми лаптоп, беше с един А(ко)тлон, направо прегряваше с windows, Убунтуто го спаси. Ама беше преди 3 години де. Пробвах да сложа наскоро пак на новия, ама нещо не се харесва с Ati-то. Иначе SEO софтуерите които ползвам не вървят на Линукс, което си е огромен + за Windows, с виртуални машини не ми се занимава. Макар че скоро ще ги изнасям на VPS и като цяло няма да е проблем, ако измислят нещо с Ati-та да върви добре Ubuntu-то ще е супер.
 
От: Windows vs Linux

Мислех да прочета цялата тема, но повечето приказки, особено тези за Linux се повтарят като на строшен грамофон.

Започнах да се знаимавам с Linux през 2001-ва и ме кефеше много, имаше добри дистрибуции. Но в последствие от дистрибуциите махнаха едни и други програми, например XMMS, Adobe Flash Player и др, щото не били Open Source. При което в дистрибуциите останаха някакви бозави програми и общо взето станаха безполезни за Desktop.

Ако на някой му е удобно с Linux за десктоп, то той най-вероятно е програмист или системен администратор и не ползва професионален софтуер като графични редактори, видеомонтаж, проектиране на печатни платки (аз), софтуер за проектиране на програмируеми логики (аз), CAD-системи и софтуерни осцилоскопи като OrCAD и PSPice (пак аз) и т.н. Плюс това като съм свикнал да ползвам една програма за професионалната си работа и се чувствам удобно с нея, едва ли някой ще ме убеди да я заменя с друга. Няма да спра да ползвам Protel и да взема FreePCB, но няма да спра да ползвам GIMP и да взема Photoshop. GIMP не може да се мери с Photoshop (колкото и да ви се иска - още не е дорасъл толкова), но просто ми е по-удобен.

Нямам време да се занимавам с инсталации и други глупости. Последно инсталирах SuSE 10.3 отдавна и отдавна не съм го пускал. Прекарах няколко дни в компилиране на ядрото и писане на някои скриптове, нагласих го на UnionFS и така. Ако някой от защитниците на Windows ми посочи нещо като UnionFS за Windows, го признавам!

Последния път, когато преинсталирах Windows, беше когато исках да си кача Xilinx ISE WebPack 13.2 - това е програма за проектиране на програмируеми логики, чиято базова инсталация заема 10GB на харддиска. Наложи се просто защото трябваше да си преоразмеря дяловете. От тогава се стремя да не инсталирам програми или ако го правя да са такива, които да не скапят Winboz, щото нямам време за инсталация.

Ако някой защитник на Linux ми посочи алтернатива на Xilinx... за Linux, го признавам! (Всъщност не помня дали програмата е само за Windows или я има и за други ОС) Kакто казах, нямам време за инсталации. На мен ми трябва компютъра да работи и като седна да творя, не да си губя времето с глуопсти!


Никога не съм ползвал Mac и ми беше трудно да се оправя, когато на версия 10 трябваше да пусна програма от версия 9 и да подкарам Интернета... Не знам защо стана така, но съм чувал само хубави думи за Mac и макар че може би програмите за четаене на платки и за прог. логики сигурно нямат версии за нея, смятам, че това е най-смислената ОС!


Ама Mac-a бил 4k долара... Еми кой ти е виновен, че не можеш да си го позволиш? (Факта, че си в този форум, значи, че си го поставил за твоя цел и един ден ще го постигнеш :) )

Мъж = ядене + спане + изкарване на пари
Магаре = ядене + спане
следователно
мъж = магаре + изкарване на пари
следователно
мъж - изкарване на пари = магаре
или казано по друг начин:
мъж, които не изкарва пари = магаре
http://www.subaruclubbg.com/forum/viewtopic.php?p=25237#p25237

Качеството струва пари - спор няма! Чак ми е чудно що за откачалки са тези, които разработват Open-Source софтуер безплатно?! Нямат си друга работа и си губят времето за слава. Не подкрепям ползването на пиратски софтуер - опитвам се да заменя платените програми с Freeware. Надявам се не след дълго да си купя XP, Office 2003 (ако ги има още и вървят на новите машини - едва ли) и Adobe Flash (последния май се опитва да стане безплатен и OpenSource). Не знам как ще си купя Protel за печатните платки, но ако се занимавам професионално с това, един ден ще стане.

Най-големия недостатък на Open-Source: ако използваш софтуер с отворен код в твоя програма, трябва и нея да я пуснеш с отворен код! И ще си дам хляба на сульо и пульо да копира продукта ми и да се храни от моя труд?! (Говоря за Firmware на устройства) Що не ме хванат за **я! 90% от фирмите не измислят нищо ново, взимат готов продукт, променят тук-таме нещо и казват "Ние сме най-добрите!".

Някой каза, че отдавна не бил виждал вирус на компютъра си! Да го питам откъде е сигурен, че антивирусните, които ползва, не са умишлено направени да пропускат някой и друг вирус. И откъде е сигурен, че самия Windows не е един голям троянец?! Вирусите са недостатък No1 на Windows.


Може би най-големия проблем на софтуера днес е, че за всяка дейност има по няколко програми и във всяка от тях има функции, които нямат аналог в другите, заради което понякога се налага да се ползват няколко програми за едно и също нещо. Друго интересно нещо е, че професионални програми стават многоплатформени и Open-Source (сигурно се досещате защо). Изглежда скоро конкуренцията няма да е сред операционните системи или сред днешните професионални програми, ще е в някаква друга сфера...


В заключение моето мнение е, че не можем да кажем, че дадена ОС е по-добра от друга - всичките имат прекалено много недостатъци и имат взаимноизключващи се характеристики, заради което не може човек да ползва само една ОС (за всичко). Изобщо софтуера днес има много недостатъци според мен. Това, че се пише софтуер на езици от прекалено високо ниво и се омаловажава производителността за сметка на по-мощния хардуер, не е за подценяване. По тази логика в скоро време предстои да изчезнат професионалните програмисти и да се появят леймъри :mad:
 
Последно редактирано:

Горе