Windows vs Linux

Windows или Linux?

  • Windows

    Votes: 115 49.1%
  • Linux

    Votes: 119 50.9%

  • Общо гласове
    234
От: Windows vs Linux

Не разбирам за какво толкова се карате. На който му харесва линус, да си ползва линукс, на който му харесва Windows, да си ползва Windows.

Не намирам смисъл в цялото това налагане на мнение! Аз също съм фен на линукса и на моята машина си работя с него. Но на работа съм на windows, защото това е комерсиалната система и някой комерсиални програми се правят само за windows.

Всяка система си има плюсове и минуси. Едната е по-подходяща за едно, а другата за друго.
 
От: Windows vs Linux

@Maverick - прав си, но колегите са фанатизирани и се опитват да ни обяснят как линукс става за всичко и общо взето няма слаби страни и дефекти.

И всеки път, когато се посочи слаба страна на линукс следва отговор в стил - ама вие защо биете негрите ?!!
 
От: Windows vs Linux

@max от последните писали, с които спориш само ти си фанатизирания.
Кой е този важен софтуер?
Защото примерно аз се сещам за 4 различни софтуера, които вече не работят на XP, а са важни за колегите(win потребителите).
 
От: Windows vs Linux

@Maverick - прав си, но колегите са фанатизирани и се опитват да ни обяснят как линукс става за всичко и общо взето няма слаби страни и дефекти.

И всеки път, когато се посочи слаба страна на линукс следва отговор в стил - ама вие защо биете негрите ?!!

Линукс не става за всичко и както и уиндоус не става за всичко. Линукс си има слаби места, но уиндоуса го бие от всякъде.

Линукса е по-стабилен от уиндоуса, иначе сървърите нямаше да са на линукс.
За мен единствената слаба страна на линукса е, че някой програми не се поддържат от тази система. Но тук говорим за специализиран софтуер и това са единични случаи.

Относно драйверите, не веднъж ми се е случвало да няма драйвъри и за уиндоус при опит за инстал на ОС-а на нови машини.

Един важен въпрос, твоя ОС от замундата ли го свали или си го купи?

И отново ще кажа, че всеки трябва да си избере сам ОС-а който да ползва.


П.С. Едно от нещата който линукс не може да прави е това:
Favorite-XP-Feature.jpg
 
От: От: Windows vs Linux

П.С. Едно от нещата който линукс не може да прави е това:
Favorite-XP-Feature.jpg
В грешка си. Ето ти малко видео демонстрация какво може да се получи с Compiz Fusion:
http://www.youtube.com/watch?v=Y4wB3GUemVw
Виждал съм го в действие и определено която и да е графична система (и особено тази на Windows дори най-новия) не може да му стъпи на малкия пръст. Аз си ползвам простия Gnome с цел икономия на ресурси. За мен е важна продуктивността, а не триизмерните шарении и ефекти.
 
От: От: От: Windows vs Linux

В грешка си. Ето ти малко видео демонстрация какво може да се получи с Compiz Fusion:
http://www.youtube.com/watch?v=Y4wB3GUemVw
Виждал съм го в действие и определено която и да е графична система (и особено тази на Windows дори най-новия) не може да му стъпи на малкия пръст. Аз си ползвам простия Gnome с цел икономия на ресурси. За мен е важна продуктивността, а не триизмерните шарении и ефекти.

Никъде в клипа не видях линукса да лагва. Иначе и аз държа повече на продуктивността и на бързината, за това и ползвам линукс.
 
От: От: От: Windows vs Linux

Никъде в клипа не видях линукса да лагва. Иначе и аз държа повече на продуктивността и на бързината, за това и ползвам линукс.
А аз мислех, че си имал впредвид това, което остава отзад като ефект, защото може и да се остави като ефект, т.е. да оставя следа. В клипа може да видиш и интересни разкривявания и завъртания.
 
От: Windows vs Linux

@Maverick - съгласен съм че двете имат слаби места и силни места, но да кажеш, че Линукс бие Windows отвсякъде си е лъжа.


Още няма елементарни неща като драйвъри за Видео карта, което е един от най-важните компоненти във всеки компютър.


Драйвъри няма, понеже линукс постоянно се променя и няма нормална документация и постоянни API-и които разработчиците на хардуер да ползват и те просто решават, че не си заслужава изобщо да се занимават при 2-5% пазарен дял.


Това няма да се промени докато линукс не си реши архитектурните проблеми, а това е много трудно при положение, че линукс няма централно управление, което да наложи даден стандарт и отделно има десетки дистрота.


За Линукс почти няма комерсиален софтуер в сравнение с този за Windows и това няма да се промени в близките 5-10 години.


За някои хора това не е голям проблем. За повечето обаче е.
 
От: Windows vs Linux

Още няма елементарни неща като драйвъри за Видео карта, което е един от най-важните компоненти във всеки компютър.
Сигурно аз пиша на сляпо и не виждам нищо на екрана си, а в горепосоченото видео сигурно е графична среда за друга операционна система.

Драйвъри няма, понеже линукс постоянно се променя и няма нормална документация и постоянни API-и които разработчиците на хардуер да ползват и те просто решават, че не си заслужава изобщо да се занимават при 2-5% пазарен дял.
Брех, сигурно многото Linux user-и и разработчици гледат в стъклени кълба като няма от къде да прочетат или пък си пишат целия OS наново, 'щото няма как да напишат нещо съвместимо с това дето са го писали останалите.
А между другото, може да получиш нобелова награда за икономика (нямам идея дали дават за икономика) ако дадеш идея как се изчислява пазарен дял на нещо дето в над 90% от случаите не се продава, т.е. не е на пазара.

Това няма да се промени докато линукс не си реши архитектурните проблеми, а това е много трудно при положение, че линукс няма централно управление, което да наложи даден стандарт и отделно има десетки дистрота.
Linux-и бол. За кой точно говориш и за кои точно архитектурни проблеми говориш?
 
От: Windows vs Linux

@Maverick - съгласен съм че двете имат слаби места и силни места, но да кажеш, че Линукс бие Windows отвсякъде си е лъжа.
Къде ме видя да съм написал това? Не ми слагай чужди думи в устата.

Още няма елементарни неща като драйвъри за Видео карта, което е един от най-важните компоненти във всеки компютър.
Я прочети пак какво ти написах по-горе.

За Линукс почти няма комерсиален софтуер в сравнение с този за Windows и това няма да се промени в близките 5-10 години.
За линуска има комерсиален софтуер бол. Пак не си чел!

За някои хора това не е голям проблем. За повечето обаче е.
За повечето проблема е, че не искат да пробват нещо ново. Предпочитат да си ползват старото, но познато (като това важи в пълна сила не само за ОС). Много голям процент от хората ползват интернет само за браузване, скайп (или друга програма за чат), филми и музика. Което се поддържа на 100% и от линукс.

Това ми е мнението, ти ако искаш се питай да го разбереш, ако искаш недей.
 
От: Windows vs Linux

Линукс не става за всичко и както и уиндоус не става за всичко. Линукс си има слаби места, но уиндоуса го бие от всякъде.

@Maverick - аз тва го разбирам като линукс бие Linux отвсякъде. Или може би си имал в предвид, че Windows бие Linux от всякъде?

"За линуска има комерсиален софтуер бол. Пак не си чел!" - тва са глупости. За Windows излизат стотици хиляди програми, за Linux няколко хиляди повечето от които са опенсорс експерименти и умират за година. Изобщо не можеш да сравняваш разнообразието от софтуер за едната и другата ОС.

"За повечето проблема е, че не искат да пробват нещо ново. Предпочитат да си ползват старото, но познато (като това важи в пълна сила не само за ОС). Много голям процент от хората ползват интернет само за браузване, скайп (или друга програма за чат), филми и музика. Което се поддържа на 100% и от линукс. "

Е да ама не съвсем. Повечето хора не искат и да учат на ново нова ОС, а да продължават да работят на добре познатия им Windows, с добре познатия интерфейс и GUI-та. Отделно повечето хора искат да могат лесно да си включат телефона/мп3-ката/ камерата към компютъра, без да четат 1 седмица по форумите как точно става това за точно това дистро и точно този модел, понеже на диска им с драйвърите няма нищо за линукс.

Отделно като си цъкат скайп искат да си пуснат и новата китайска уеб камера дето са си взели за 15 лв, да си джиткат игрите, без да вдигат емулатори и тн.

90% от нещата линукс ги може, но тези 10% които липсват обръщат каруцата.



@Unwise - ти някога някой дефект на Линукс ще го признаеш ли или за теб това е перфектната ОС, без никакви дефекти, пусната от боговете?


Набий си го в главата - това, че нещо работи не означава, че работи добре. Да имаш някакви драйвъри и да имаш оптимизирани драйвъри от производителя на хардуера си е нещо напълно различно.

Пуснах ти тази статия. Човека е лунукс разработчик и пише коментари, като изтъква големите проблеми на линукс за да им се обърне внимание и да започне да се работи по тях.

Вътре всяка точка си има линк където е разгледана подробно. Посвети 5 минути от безценното си време и вземи я прочете ако мислиш да спориш с мен, за да не ме караш да ти доказвам неща, за които няколко пъти вече съм ти дал информация.


Линукс има максимум 5 % пазарен дял. Това го показват всички големи сайтове за статистика на интернет потребителите и е най-обективната статистика, която ще намериш. Ако искаш си фантазирай повече, но ако ще спорим дай някой достоверен източник, който да показва как линукс има повече потребители от Mac.
 
От: Windows vs Linux

Линукс съвсем скоро няма да има 5% дял. Масово лаптопи и десктопи вече се предлагат със същия преинсталиран - има и други дето са без инсталация. За сървърите няма смисъл да се говорим май, че там когато фактите говорят.... и Стив Балмър мълчи
Та истината е, че съвсем скоро Линукс ще превземе и десктоп комповете
Истината е тази /боли или не/
 
От: Windows vs Linux

Фанатико Max четеш постовете на хората без да ги разбираш.
Разнообразието на софтуер е много по-голямо при Linux. Трябва да си абсолютен фанатик за да отречеш този факт.
Факт е че Adobe не вадят Photoshop за Linux, но също така е факт, че има поне 2 алтернативи.
Предполагам си наясно какво е Autodesk Maya 3D - все пак да ти разясня: софтуер, който не струва 1к долара, който е разработен и за така отричаната от теб ОС.

Всеки може да пише статии за Windows, Linux, QNX(не че ги знаеш тези де) и т.н, но това не значи че пишат истини.
Аз не харесвам NVIDIA и тяхната глупава политика и затова имам карта на ATI. Моята ОС няма проблеми с нея и я ползвам на макс!
В статията, която цитираш видях да става дума за H.264... което е нещо абсурдно, защото масово по света се ползват LInux машини с ffmpeg за конвентиране на видеа.

Гледам че има и за "Printers, scanners and other more or less peripheral devices: ", което ми звучи като виц. В офиса имаме принтер на около 2 години след упдейт на Маковете този принтер спря да съществува, след упгрейд на няколко Windows машини до Вин8 същото... обаче Linux-а си е Linux и няма ядове с този хардуер, както разбира се и с новият принтер.

Китайските уеб камери имат драйвери за Linux, но не и за Windows... така че дай друг пример, че този удари гоУема греда.

Дай ни факти за тези 10%, които Linux не може. Защото масовият потребител не прави разлика между Windows, Linux Или MaxOSX.
Давам веднага пример:
Сложих ме Debian с най-новият KDE на няколко колеги в офиса, те питаха: Това новият Windows ли е?
Казахме им просто ДА и те продължиха да си работят без дори да разберат, че са на друга ОС.

Mac потребителите са фанатици, които не могат да ти стъпят и на малкият пръст така че недей ги намесва :D.


И все пак за финал да те питам: Наистина ли смяташ, че масовият потребител трябва да ползвам Windows защото на Linux нямал нужните програми?
 
От: Windows vs Linux

"Линукс си има слаби места, но уиндоуса го бие от всякъде." Може да има и има само едно значение. И то е, че Линукс си има слаби места, но уиндоуса го бие от всякъде. :)

Не, че ми пречи да ти обясня (отното) какво имам в предвид и да продължа да ти цитирам мненията и да ти казвам как ги виждам аз нещата. Но просто виждам, че няма смисъл. И за това решавам да не губя повече време в безсмислени разговори. Аз мога да погледна през твоите очи, но ти през моите просто не искаш.

Желая ти успех!
 
От: Windows vs Linux

Има много неща, по които и след 100 години Windows няма да може да бие Linux. Ето ти някои от тях:
- Ниска цена (евтина или без пари).
- Сигурност.
- Производителност - Противно на твоите представи за Linux има драйвери (не някакви недодялани, а нормални) за почти всеки възможен хардуер (от допотопен до най-нов). Качествените драйвери гарантират по-висока производителност.
- Огромното разнообразие от софтуер - За Linux можеш да си намериш камара софтуер за почти всичко като по-голямата част от този софтуер е или безплатен или на нормална цена (т.е. евтин). Освен програмите предвидени за този OS, Linux използва и софтуер писан за други OS-ове чрез разнообразни емулатори. Така реално погледнато Linux се оказва OS-а, на който мога да пусна най-голям брой от съществуващите програми.
- Възможност за интегриране на твои приложения/скриптове към OS-а с цел да го накараш да извършва конкретни неща важни за теб. Противно на твоите (max) твърдения, богатата документация е традиция, която се следва от почти всички Linux разработчици. Така всеки доразработчик може да пипа на макс и да променя/поправя/корегира. Няма го пипането на сляпо с непълно документирани и ограничени API-та (за тези, които не знаят, ще поясня, че API-тата по своя смисъл са създадени с цел ограничение).

П.П.:
max, разликата между мен е, че аз като теб съм бил (т.е. бил съм Windows потребител), а ти като мен не си бил. Ако нямаш достатъчно наблюдение от двете страни, няма как да дадеш обективно мнение по въпроса.
 
От: Windows vs Linux

До тук изписахте 20 мнения всячески отричайки Линукс да има какъвто и да било проблем и после аз съм големия фанатик.

Изобщо някой от вас склонен ли е да признае някакъв проблем с Линукс ???



@Unwise - много се бъркаш за мен. Първо съм компютърен инженер. Второ съм линукс фен. Трето ползвах линукс като основна ОС цели 3 години.

Смея да твърдя, че знам за какво говоря имам поглед върху двете ОС-и съм ги инсталирал и подържал върху десетки машини.


"Обективно мнение" е да оцениш добрите и лошите страни на нещо. За теб обективно мнение е да повтаряш, че Линукс е перфектната ОС. До сега не видях да признаеш нито един дефект. Нищо.

Ей тва е фанатизъм и за това се отказах от линукс. Линукс комюнитито е толкова фанатизирано, че има перфектната ОС, че всячески си затваря очите за големите проблеми и така спира развитието на една иначе доста добра ОС.

По зле сте и от Mac феновете.
 
От: Windows vs Linux

Аз проблемите на моя комп и OS си ги знам. Все пак ползвам щайга на възраст 6-7 години. Нямам намерение скоро да я сменям, защото ми върши работа.
А това понятие "компютърен инженер" като го ползваш е хубаво да поясниш за какво иде реч. Има хардуеристи (разработващи платки и други такива джаджи), програмисти (разработващи софтуер), специалисти по конкретни програми, техник (инсталация, деинсталация на хардуер и софтуер) и др. Ти къде точно се вписваш?
Иначе проблеми в Linux съществуват (ако не съществуваха, нямаше нужда да се доразвива), но ти изреждаш предимно несъществуващи или съществували някога проблеми.
 
От: Windows vs Linux

Ами завърши КСТ в някой университет и ще разбереш какво точно означава, какво се учи и лесно ли се завършва.


Аз ти пратих информация, където много подробно са разгледани някои от основните проблеми, които спират Линукс да стане още по-добра ОС, ти всячески ги игнорираш...

Каквото не ти харесва все едно не съществува, а това са неща, които сериозните хора в линукс комюнитито признават и се опитват да оправят.



Аз мога да изреждам дефекти на Windows както и на Linux без да ми мигне окото, защото за мен това са инструменти, които ми помагат да си върша работата, не съм фенбой на дадена ОС, че да я браня като Матросов на амбразурата.
 
От: Windows vs Linux

не съм фенбой на дадена ОС, че да я браня като Матросов на амбразурата.
За "нефен" на Windows много добре се справяш във фанатичната защита на този OS.
Абстрактните теории за предполагаеми проблеми са ми някак далечни. Аз гледам на ситуацията като потребител (това включва и доразработническата роля). На мен ми вървят нещата с добро ниво на сигурност и производителност и с много публична документация. Използвам предимно стари щайги, на които трудно ще подкарам по-нов Windows от Windows XP. Сам се сещаш, че много съвременни неща не вървят на Windows XP, но на Linux си вървят. Дори да реша да ползвам по-нови машини, предпочитам да не им похабявам производителността с тежък Windows. Ако ми е толкова мощен хардуерът, а нямам с какво да го товаря, вероятно бих се излигавил с Compiz Fusion (по-назад в темата съм посочил линк към видео с демонстрация).
 
От: Windows vs Linux

След година бая геймъри ще използват новият SteamOS базиран на Linux. Какво мислите по въпроса? nVidia си поддържат перфектно драйвърите. Аз лично очаквам с нетърпение!
 

Горе