Едната гледна точка

От: Едната гледна точка

Всеки може да прави бизнес от всяка точка на света във днешно време. Темата е по скоро за нормална работа , където те наемат , отиваш работиш от 8 до 5 и се прибираш. За една и съща работа парите са в пъти повече в чужбина. Отделно и храната е много по качествена и да не кажа и по евтина (примерно в Германия). Така е - наемите са високи , транспорта също , но като теглиш чертата пак излиза много по-добре да се реализираш навън от колкото в бг. Иначе ако си изкарваш пари онлайн , няма по хубаво място за харчене от БГ - живота като цяло е по-евтин от останалата Европа. А и времето ни е супер (това ще го разбере колегата дето отива в Англия - бил съм там , ужас е.... надявам се да не си в Лондон , че там пък е най-голямата дупка.)
И какво ти пречи да работиш като програмист на свободна практика? Един познат така почна преди години, сега си живее тука и работи с някакви американци, като заплатата е над $5к. Нали целта на тоя форум е да намалим тия мечтаещи си за "нормална работа" и да им покажем, че може да се мисли извън кутията на чиновническото ни възпитание. Да, възпитани сме така, да бъдем чиновници, да си "намерим добра работа" и прочее глупости. За да успее човек, за да бъде самостоятелен И СВОБОДЕН, трябва да престане да мисли като чиновник-роб. Това е първата крачка към успеха.
 
От: От: Едната гледна точка

Това за момента е най-лошата оферта която ще ми е за начало в смисъл работа във ферма и ми предлагат 3к чисто на месец като си платиш всички неща там, като и плащането е на час понеже ме взимат за силова работа

Сериозно ли 3 000 ПАУНДА на месец чисто? Това е 50 000 на година бруто!!?!?!!?

Средната заплата в Англия по последни изчисления е 26,500 /година...

Damn!
 
От: От: От: Едната гледна точка

Сериозно ли 3 000 ПАУНДА на месец чисто? Това е 50 000 на година бруто!!?!?!!?

Средната заплата в Англия по последни изчисления е 26,500 /година...

Damn!

Не 3к в лв чисто във ферма което си е към 1000 и нещо паунда, но както казах това е началното като съм планувал през това време да търся по перспективна работа и най-вече както по горе спомена red да успея да завържа контакти с някоя ИТ фирма там и да започнем съвместна работа по техни проекти и клиенти като работата се върши от България. Още едно ново начинание пък ще видим до къде ще стигне :)
Както повтаря един приятел "Pискувах ...правих го ..и не очаквах нищо ... сега!.. Kато се замисля ...слава богу, че съм го правил !!! "
 
Последно редактирано:
От: Едната гледна точка

Въпреки, че не съм на "ти" с ИТ и онлайн бизнеса (е може би до някъде) съм съгласен с 90% от написаното от вас. Това, че има хора, мислещи по този начин ми дава надежда.
 
От: Едната гледна точка

И какво ти пречи да работиш като програмист на свободна практика? Един познат така почна преди години, сега си живее тука и работи с някакви американци, като заплатата е над $5к. Нали целта на тоя форум е да намалим тия мечтаещи си за "нормална работа" и да им покажем, че може да се мисли извън кутията на чиновническото ни възпитание. Да, възпитани сме така, да бъдем чиновници, да си "намерим добра работа" и прочее глупости. За да успее човек, за да бъде самостоятелен И СВОБОДЕН, трябва да престане да мисли като чиновник-роб. Това е първата крачка към успеха.

Това ви казвам , че мнението в статията , не е на човек , който иска да развива бизнес и сам да си е шеф. А за такъв , който си търси работа и не е доволен от условията в БГ... Ако сравняваш работа в бг и работа в чужбина си е абсолютно прав.
 
От: Едната гледна точка

Това ви казвам , че мнението в статията , не е на човек , който иска да развива бизнес и сам да си е шеф. А за такъв , който си търси работа и не е доволен от условията в БГ... Ако сравняваш работа в бг и работа в чужбина си е абсолютно прав.
Никой не казва да развиваш бизнес. Вече можеш да продаваш труда си директно в чужбина, от разстояние. Отделно всеки кадърен специалист рано или късно се отделя от фирмата-майка и прави нещо свое. Познавам доста такива ИТ хора. Други пък, които работят нещо супер специализирано, което не могат да работят без фирмата-майка, постоянно се квалифицират и примерно един близък до мен човек, до скоро сисадмин в ХП, вече е в една украинска компания с доста добра заплата. Но това става с години труд и мнооооого четене, и работа. Как тоя мой приятел успя в гадната България, да работи работа, с която да изкарва хиляди на месец, а авторът на темата не може? Логичният отговор е, авторът на темата е некадърен. Цитатът, който коментирах в началото на темата е абсурден. Това, че той или някой друг е бил неориентиран, мързелив, некадърен и се е насочил към специална педагогика, а после иска четирицифрена заплата, чии проблем е?

рез годините вече бях установил, че няма абсолютно никакво значение какво си завършил, къде и с каква оценка. Няма значение, дори на 22 да имаш 10 годишен стаж. Няма значение колко умен, способен, мотивиран и отдаден си. Няма значение. Защото работата, която те чака е за максимум 600 евро.
Ами на 22 аз изкарвах повече пари, като пицар :lol:
 
От: Едната гледна точка

Никой не казва да развиваш бизнес. Вече можеш да продаваш труда си директно в чужбина, от разстояние. Отделно всеки кадърен специалист рано или късно се отделя от фирмата-майка и прави нещо свое. Познавам доста такива ИТ хора. Други пък, които работят нещо супер специализирано, което не могат да работят без фирмата-майка, постоянно се квалифицират и примерно един близък до мен човек, до скоро сисадмин в ХП, вече е в една украинска компания с доста добра заплата. Но това става с години труд и мнооооого четене, и работа. Как тоя мой приятел успя в гадната България, да работи работа, с която да изкарва хиляди на месец, а авторът на темата не може? Логичният отговор е, авторът на темата е некадърен. Цитатът, който коментирах в началото на темата е абсурден. Това, че той или някой друг е бил неориентиран, мързелив, некадърен и се е насочил към специална педагогика, а после иска четирицифрена заплата, чии проблем е?


Ами на 22 аз изкарвах повече пари, като пицар :lol:

България е от малко страни в които може да имаш работа и да нямаш пари....
 
Re: От: Re: От: Едната гледна точка

@Blinky В никакъв случай не защитавам статията и нейния автор, даже напротив. Но не можем да заклеймим всички българи в чужбина за мрънкачи, мързеливци и т.н. Както и те не могат да заклеймят останалите в БГ, като тъпаци останали да се бъхтят за без пари. Не трябва да слагаме всички под общ знаменател. Статията създава излишно напрежение между двете групи и кара хората, които са смачкани от живота да се чувстват още по-смачкани, и да си мислят, че оправия няма, освен еднопосочния билет за някоя западна държава. Което не е така.

Ааа, никой не казва, че го защитаваш, но този тип хора са точно от тези, които всички други са м виновни, че не са успели. Едно ново ниво LOOSERS. И само за протокола, не слагам в една рамка всичките българи навън, дори напротив, просто тези, които са решили да излеят мислите си в един блог на безплатен домейн и да го шернат насам-натам. ;)

И много често съм чувал, че трябва да се емигрира, за да се намери щастието и дрън, дрън....и останалите тук били мазохисти и хора без амбиция. Защото и това е другата страна. Утре същия некадърник ще допълни статията си именно с нещо подобно. Или ще направи съвсем нова - 2-ра част. Но пък няма да видим статия от рода на аз успях навън, вече си имам голям бизнес....Дори съм готов да се обзаложа. Ако загубя, ще е най-готината загуба за мен. :)

Статията в общи линии представлява една изповед в не много ясен изказ, която горе долу в по-голямата си част личи, че човека прави грешни заключения, за неща, които сякаш сам си причинява, обвинявайки другите, че му се случват. Сее негативно настроение с цел да получи одобрение от останалата гилдия от сдухани хора с никаква идея какво искат да правят в живота си. Всички имаме трудно моменти, но някои се изправят и продължават, а другите просто седят хленчат и търсят алтернативи, които в повечето случаи никога не са правилен избор. Гледайки по какви стъпки е поел, не мисля, че излизането на вън ще му реши проблема. Той е в главата му. И в този ред на мисли искам да препоръчам на него и на тези, които мислят, че това е нормално мислене една книга - Кой ми открадна сиренцето. :)
 
От: Едната гледна точка

България е от малко страни в които може да имаш работа и да нямаш пари....

Айде бе? Явно 50% от американците са безработни с тоя net+worth $7 палки на 35 годишна възраст.
 
От: Едната гледна точка

България е от малко страни в които може да имаш работа и да нямаш пари....
Не е лесно да си българофоб.
 
От: Едната гледна точка

Хора отврете малко jobs.bg и вижте какви заплати се предлагат. Значи няма как жена ми да е завършила магистратура в Свищов и да и дават 800 лева заплата за счетоводителка. Тия пари в чужбина ги дават като помощи на безработни.
Това да ми сравнявате която и да е специалност , че в България е по-високо платена от същата в чужбина значи живеете в някаква паралелна реалност.
 
От: Едната гледна точка

Хора отврете малко jobs.bg и вижте какви заплати се предлагат. Значи няма как жена ми да е завършила магистратура в Свищов и да и дават 800 лева заплата за счетоводителка. Тия пари в чужбина ги дават като помощи на безработни.
Това да ми сравнявате която и да е специалност , че в България е по-високо платена от същата в чужбина значи живеете в някаква паралелна реалност.
В България животът е доста по-евтин, квартирите са по-евтини, храната е по-евтина (хубавата). 800 лв. за град като Свищов си е доста добре. И каква магистратура, за счетоводител не ти трябва дори висше? :?: Отделно, преди да ставаш какъвто и да е, трябва да помислиш. Макар че, като човек който плаща на счетоводители, ще ти кажа, че хич не са зле платени. Нормално е човек да започне някъде, когато е малък (примерно на 18, като завърши икономическо училище), да натрупа опит и после да се отдели. В София счетоводството на фирма, която не е по ддс е 150 кинта, а на фирма по ддс е 300-400 лв. В тези професии цаката е да се сдружиш с някой и да работите за себе си, няколко човека. Но за това ти трябва опит, клиенти и прочее. Така, спокойно можеш да си правиш доста добри парички. Всичко зависи от теб обаче. Ако си човек, който търси работа от 8 до 5, без грам желание да погледне настрани, не можеш да искаш да си супербогат. Никъде го няма това, дори и в "белите" държави.
 
От: Едната гледна точка

Хора отврете малко jobs.bg и вижте какви заплати се предлагат. Значи няма как жена ми да е завършила магистратура в Свищов и да и дават 800 лева заплата за счетоводителка. Тия пари в чужбина ги дават като помощи на безработни.
Това да ми сравнявате която и да е специалност , че в България е по-високо платена от същата в чужбина значи живеете в някаква паралелна реалност.

Правиш грешката да обвържеш завършването на университет с лични качества и умения. Имаше един на моето село - Учен Кольо, заклевам се в живота си - всички така го знаеха. Та, този Калоян беше известен по този начин, понеже имаше 3 висши образования (имаше понеже почина от цироза) - нашия човек цял живот овци е пасал - нищо смислено не е направил с 3-те си висши образования. В тоя ред на мисли - със сегашното ми положение, ако се запази - мога до-живот да съм студент в свишов, при 220 лева месече наем на апартамент и 6 на цената на 1 в джубокса. Това не означава, че след 16 години и 4 добълнителни висши образования ще съм по-стойностен и качествен човек с възможност да си удвоя/утроя доходите.

Недейте да връзвате образование с доходи и лични качества, защото се сещам за висшистка по икономика от варненския, (някаква моделка беше в един от ТВ форматите) се пулеше като теле у шарани врата на столицата на Австрия (no idea); столицата на УК (no idea). Ta..висшистка по икономика, младата госпожа.

Обаче си прав - за една и съща работа в чужденция плащат повече. Това обаче няма нищо общо с вишистките по креватно джудо (тук визирам онази моделка от ТВ формата, в никакъв случай жена ти, да не стане объркване) , дето не могат да си намерят работа.
 
От: От: Едната гледна точка

В България животът е доста по-евтин, квартирите са по-евтини, храната е по-евтина (хубавата). 800 лв. за град като Свищов си е доста добре. И каква магистратура, за счетоводител не ти трябва дори висше? :?: Отделно, преди да ставаш какъвто и да е, трябва да помислиш. Макар че, като човек който плаща на счетоводители, ще ти кажа, че хич не са зле платени. Нормално е човек да започне някъде, когато е малък (примерно на 18, като завърши икономическо училище), да натрупа опит и после да се отдели. В София счетоводството на фирма, която не е по ддс е 150 кинта, а на фирма по ддс е 300-400 лв. В тези професии цаката е да се сдружиш с някой и да работите за себе си, няколко човека. Но за това ти трябва опит, клиенти и прочее. Така, спокойно можеш да си правиш доста добри парички. Всичко зависи от теб обаче. Ако си човек, който търси работа от 8 до 5, без грам желание да погледне настрани, не можеш да искаш да си супербогат. Никъде го няма това, дори и в "белите" държави.

В Свищов и е магистратурата финансов мениджмънт. Работата беше в София, в фонд Земеделие..... и не става въпрос за 1ва работа. В България живота е евтин , но като сравниш заплатите с чужбина ти става ясно колко сме назад. И отново тръгваш да си направи фирма и да работи за себе си. Казах ти че говоря за работа в която те наемат в дадена фирма и ти плащат заплата - няма как да ми кажеш , че в България са по хубави заплатите от тези в чужбина..... просто няма дори място за сравнение.
 
От: Едната гледна точка

Правиш грешката да обвържеш завършването на университет с лични качества и умения. Имаше един на моето село - Учен Кольо, заклевам се в живота си - всички така го знаеха. Та, този Калоян беше известен по този начин, понеже имаше 3 висши образования (имаше понеже почина от цироза) - нашия човек цял живот овци е пасал - нищо смислено не е направил с 3-те си висши образования. В тоя ред на мисли - със сегашното ми положение, ако се запази - мога до-живот да съм студент в свишов, при 220 лева месече наем на апартамент и 6 на цената на 1 в джубокса. Това не означава, че след 16 години и 4 добълнителни висши образования ще съм по-стойностен и качествен човек с възможност да си удвоя/утроя доходите.

Недейте да връзвате образование с доходи и лични качества, защото се сещам за висшистка по икономика от варненския, (някаква моделка беше в един от ТВ форматите) се пулеше като теле у шарани врата на столицата на Австрия (no idea); столицата на УК (no idea). Ta..висшистка по икономика, младата госпожа.

Обаче си прав - за една и съща работа в чужденция плащат повече. Това обаче няма нищо общо с вишистките по креватно джудо (тук визирам онази моделка от ТВ формата, в никакъв случай жена ти, да не стане объркване) , дето не могат да си намерят работа.

В случая го обвързвам , щото знам аз как завърших УНСС - без да познавам преподавателите , преписвам от този до мен , той има по слаба оценка от мен.... и как го завърши тя в Свищов (колко учене и мъка по изпитите). И пак казвам всяка една професия е по високо платена в чужбина. Питаше някой по-горе защо се връщат да си правят зъбите в България - защото нашите зъботехници взимат по малко пари от колегите си в чужбина , не че онея са по добри....
 
От: Едната гледна точка

Елате бе на 400 лева заплата да ви видя колко ще изкарате, в Казанлък това е средното.
100 лева наем, ток,вода,телефон - 60 лева, други консумативи - 40 лева. И да ви видя как с 200 лева ще изкарате цял месец.
българия е един кенеф и все повече се осира. Ей това са пишман патриотите.
 
От: Едната гледна точка

Елате бе на 400 лева заплата да ви видя колко ще изкарате, в Казанлък това е средното.
100 лева наем, ток,вода,телефон - 60 лева, други консумативи - 40 лева. И да ви видя как с 200 лева ще изкарате цял месец.
българия е един кенеф и все повече се осира. Ей това са пишман патриотите.

Ей сега ще ти кажат как тия на 400 лева не са си направили 2-3 сайта , да ги развият и да правят по 2к .... и не го правят защото са прости хора.....
 
От: От: Едната гледна точка

В случая го обвързвам , щото знам аз как завърших УНСС - без да познавам преподавателите , преписвам от този до мен , той има по слаба оценка от мен.... и как го завърши тя в Свищов (колко учене и мъка по изпитите). И пак казвам всяка една професия е по високо платена в чужбина. Питаше някой по-горе защо се връщат да си правят зъбите в България - защото нашите зъботехници взимат по малко пари от колегите си в чужбина , не че онея са по добри....

Колега, ама не си честен. Говориш за вземането, а не споменаваш даването. Като заплатата ми беше 4500€+ - данъка ми беше 33-4%; Пътните му бяха 350 евро на месец; квартирата беше над 1200€. Няма нужда да продължавам.
Истината е, че ако си посредствен - в чужбина ще е по-лесно и приятно. Там заплата за 9-5 е нормална (висока спрямо БГ). Ако пък искаш да имаш нещо свое или пък да си предприемач (все пак такъв е форума,нали?) - в България шанса ти да успееш е в пъти по-голям, много пъти. Най-простия пример е да идеш малко на екскурзия, да вземеш една концепция работеща от някъде - да я побългариш малко и си шест.
Плюсове, минуси, личен избор и т.н. Но да натрапваме колко е зле в БГ - нужда няма.
Аз пък мога да ти кажа, че в чужбина ще си богат, но винаги ще си никой, утре да умреш - на никого няма да му пука, сменен си до петък. Няма да си част от обществото,всъщност ще си в обществото, но никога няма да можеш да станеш уважавана личност; ти си просто една гайка в огромната машина. Да не споменавам българското наследство - т.е. първите 10 до 20 минути от запознанството с непознат ще те гледат странно и ще се чудят защо не си черен и мръсен (ако си в Европа, в САЩ този проблем отсъства). Ще са мили с теб, ако си с костюма от работа, ако си с домашни дрехи до магазина и те чуят да говориш по телефона на български - ще те гледат както ние гледаме мангалите. Е ще имаш пари за разлика от наш'те мангали. Абе дълга и широка е, много мога да пиша по темата, все лични наблюдения, разбира се.
 
От: Едната гледна точка

Елате бе на 400 лева заплата да ви видя колко ще изкарате, в Казанлък това е средното.
100 лева наем, ток,вода,телефон - 60 лева, други консумативи - 40 лева. И да ви видя как с 200 лева ще изкарате цял месец.
българия е един кенеф и все повече се осира. Ей това са пишман патриотите.
Ти колко изкарваш в Казанлък?
 
От: От: Едната гледна точка

В Свищов и е магистратурата финансов мениджмънт. Работата беше в София, в фонд Земеделие..... и не става въпрос за 1ва работа. В България живота е евтин , но като сравниш заплатите с чужбина ти става ясно колко сме назад. И отново тръгваш да си направи фирма и да работи за себе си. Казах ти че говоря за работа в която те наемат в дадена фирма и ти плащат заплата - няма как да ми кажеш , че в България са по хубави заплатите от тези в чужбина..... просто няма дори място за сравнение.
Значи пак ти казвам, ти хем искаш да взимаш много пари, хем да си на лежерна работа без отговорности. Отишла нашата на държавната хранилка, където по цял ден си чешат чатала и иска пари. Е няма го тоя филм в тука.

Аз не разбирам, как можеш да виждаш, че някаква работа е супер зле платена и да искаш да бъдеш такъв? Аз съм завършил СУ, но пред перспективата да живея на 600-700 лв. заплата, избрах да се занимавам с маркетинг, търговия и прочее. Образованието ми остана един прост спомен, защото видях, че не мога да живея с тия пари и набързо се преквалифицирах. Давам ти и друг пример - едно момиче със семейството си отвориха сергия за зеленчуци. Беше ми колежка преди, от студентските години, като работех в една пицария. Продава си там, ама отделно зареждат и няколко ресторанта. Не става въпрос за кой знае какво предприемачество, обаче си купиха апартаменти и живеят нормално. Става сутрин в 4 да ходи на борсата в Слатина да товари буса, има няколко цигойнера дето и помагат и толкова. Значи, пари има, само трябва да знаеш къде да ги намериш.
 

Горе