Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Да се развива ли атомната енергетика в Б-я чрез изграждане на АЕЦ Белене

  • Да

    Votes: 27 37.5%
  • Не

    Votes: 32 44.4%
  • Няма да гласувам / Не ме интересува

    Votes: 13 18.1%

  • Общо гласове
    72
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

harkon-е, искаше факти? Дадоха ти ги. Като нямаш време да преглеждаш факти проблемът си е твой. Решенията и сляп човек ще ги види, а ти как не ги видя не знам. Погледни статистиките и кое на къде върви. След това може да си направиш проект за най-евтиния и удобен начин за производство на ток. Моят поглед в момента е към фотоволтаичните централи и по-новите технологии за атомни централи.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

harkon-е, искаше факти? Дадоха ти ги. Като нямаш време да преглеждаш факти проблемът си е твой. Решенията и сляп човек ще ги види, а ти как не ги видя не знам.

Как да ги видя, как съм написал, че не чета статистиките му бе, тъпак? :-o Проблемът е твой, че се месиш където не ти е работата.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Вискяре, твойта е лесна. Ако ти спре тока сигурно имаш печка на дърва. Мяташ няколко цепеници вътре и можеш да изкараш до пролетта. А знаеш ли какво ще стане с хората в панелните ковчези като им спре тока за една седмица на -20 градуса и няма как да си пуснат климатиците, а парното им също не работи, защото няма да има ток за водните помпи? Ще измрат хиляди бебета, старци и хронично болни хора. Не трябва да се разсъждава толкова егоистично.

Не измествай, ако обичаш. Обсъждахме доколко са съпоставими България и Франция по-отношение на атомна промишленост.
И не се мре толкова лесно. Казвам го от опит. И хляб нямаше, и ток нямаше. Че и вода нямаше! Пък хората оцеляха и дадоха живот на повечето пишещи в този форум.
Съвсем доскоро човечеството преспокойно живееше и се развиваше и без любимите на много хора климатици. Отделно, че тези климатици се развиват непрекъснато и харчат все по-малко ток за преместената топлина.

Колко от вас ползват индукционни котлони в кухните?
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Как да ги видя, как съм написал, че не чета статистиките му бе, тъпак? :-o Проблемът е твой, че се месиш където не ти е работата.
За harkon, който се е зачервил от нерви повече и от червеното, което раздава (текст червеното: "кой те пита бе тъпак?"):
Бъдещето на България няма как да не го считам за моя работа освен ако не се считаш за наследник на "Вожда Слънце". За разлика от теб от бая време проучвам въпроса с енергетиката, тъй като имам намерения за бизнес в тази насока. Поради кризата и политиката на държавата да не си плаща навреме сметките (или изобщо да не ги плаща) да правиш бизнес с държавата (България) в момента е прекалено рисково. Въпреки това този бизнес е винаги печеливш, макар и с прекалено бавна възвращаемост. Ако се чуди човек как да не си загуби парите от инфлация и фалити на банки, точно енергетиката е начинът. За целта трябва да се внимава да не се купува прекалено скъпа технология, която с времето ще поевтинее. Ето защо е хубаво да не се бърза и да се изчака още няколко години с фотоволтаиците. В момента следя една нова технология за АЕЦ, която частично е на пазара и за момента ми се вижда с раздута цена.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

За harkon, който се е зачервил от нерви повече и от червеното, което раздава (текст червеното: "кой те пита бе тъпак?"):

Кой те пита, дали те боли от червено бе, тъпак?
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Кой те пита, дали те боли от червено бе, тъпак?
Явно не мен ме боли. Просто давам възможност на другите да видят колко си изтрещял. Не мисля, че имаш нужда от червено. Ти и сам си се излагаш достатъчно добре.
А дори и аз да съм тъпак, ти по-остър от това няма да станеш.

След като се поуспокоиш ти предлагам да препрочетеш заглавието на темата, за да пишеш по нея или да не пишеш в случай, че не искаш. Ако искаш да се изказваш по-компетентно, вземи по-насериозно статистики, диаграми, отчети, изследвания и тем подобни във връзка с енергетиката. Иначе ще си говорим просто празни приказки.
А моментното ти състояние мога да коментирам само така:
... от факти не се интересува. Той е цар на теориите. По цял ден ги чете и след това си ги нищи във форумите.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Явно не мен ме боли. Просто давам възможност на другите да видят колко си изтрещял. Не мисля, че имаш нужда от червено. Ти и сам си се излагаш достатъчно добре.
А дори и аз да съм тъпак, ти по-остър от това няма да станеш.

След като се поуспокоиш ти предлагам да препрочетеш заглавието на темата, за да пишеш по нея или да не пишеш в случай, че не искаш. Ако искаш да се изказваш по-компетентно, вземи по-насериозно статистики, диаграми, отчети, изследвания и тем подобни във връзка с енергетиката. Иначе ще си говорим просто празни приказки.
А моментното ти състояние мога да коментирам само така:

Изчезни бе, тъпак.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Моят поглед в момента е към фотоволтаичните централи и по-новите технологии за атомни централи.

Без да го приемаш лично, сподели каква е новата технология за АЕЦ и фотоволтаиците. Ако държавата изкупува електроенергията на цена 45 лв за мегават, а не на 260 лв. дали ще има фотоволтаици. Аз не съм съгласен държавата да ме задължава да плащам скъп ток защото определени кръгове печелят. Един АЕЦ ще отвори работни места за високо квалифицирани специалисти, които работят в строителството както общаци или продавачи. За да бъде една държава икономически стабилна трябва износ, а от тока има голяма печалба влиза валута в бюджета. След 10 и 20 години цената на тока няма как да се увеличи и винаги атомната ще е най-евтина. Соларните системи имат ниско КПД, което не се е повишило за 40 години не знам как ще стане за 10. Всъщност има 3 източника на енергия, които могат да премахнат нуждата от АЕЦ, НЕК, и електроразпределителните дружества, но за тях не се говори публично защото хората, които управляват света не им изгодно.
 
От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Харконе приятелю каква работа имаш, че те избива да пишеш такива нападки и глупости ранно сутринта. Ти като жена бе колега, не знаеш какво искаш, смени работата.
Вчера искаше факти, щото съм писал без факти - обесних ти че пиша само с факти. Сега не съм ти синтезирал, утре да не кажеш че неможеш и да четеш. Надявам се да видиш синтезирано или поне да вникнеш.

една енергийна ефективност на производствените ни мощностти ще доведе двойно ако не тройно спад на консумацията на ел. енергия. Не ми се пише за ВЕИ и всичко съпътстващо. А и финансовите сметки не излизат на този проект над 30 години възвращаемост и то заради факта че ще скача тока с даден процент на година. Нали идеята беше ефтин ток не скачаш ? Второто, което се забравя че няма само с ток а и с повишение на данъците ще изплащаме , ама карай тя масата си знае АЕЦ та АЕЦ

Виж какво съм писал. Само искам да уточниш кои нас ние потребителите или държавата или няколко то лица който взимат всичко облаги.

И за протокола, индустрията е чудовищно енергийноемка. Огромен процент от сградите са не енергийно ефективно. Добре, че вече новите трябва отоговарят на тези изисквания. Има адски много начини да спадне потрбелнието и да паднат цените. Но да сторим АЕЦ в корумпираната страна хехе малко смешно ми се вижда.

Чети какво съм писал и виж каква е после пропагандата.
Сметките не излизат за н-ти път ти казвам ако ние строим АЕЦ. 2 пъти да се подобри енергийната ни ефективност, още по-ниски ще са ни консумациите и цените на тока.
И не на последно място Козлодуй може да му се инсталират реактори, като толкова много се сака ядреното. А останалите пари се дават за енергийни ефективности и ВЕИ и пак ще сме в пъти по-добре финансово с евтин ток от колкото да строим д-вно АЕЦ :)

Нека да дойде инвеститор и си строи сам по пазарен принцип и пазарни да са цените, ако ще и 5 АЕЦ-а да направи.

В момента нямаме проблем с тока както и за напред идното 10-тие проблеме е политически, че на едни хора им са секнали парите, а други са получили комисиони срещу проекти, които са спрени.


Също така поинтересувай се всички АЕЦ-и в историята с колко надхвърлят бюджета :)




Пак се поватрям имаме огромен ресурс - АЕЦ Козлодуй ще е на линия още 15 години - ВЕИ се развиват с бясни темпове и цените падат също толкова бързо.

Пак ти казвам финансово сметката с АЕЦ никога няма излезе с текущите цени и данъци. Струва ли се да се заробваме или да се мисли умно и интелигентно. За мен решението е просто, но за простата маса избора е пропагандно заробващ.

Нека се строи АЕЦ от чужденци по пазарни принципи. Нека ние си оправим ефективността и инвестираме във ВЕИ-та след време, сега проблем с ток нямаме. Проблема с тока и цената на тока е политически. Само един д-вен АЕЦ ни трябва и хептен ще цъфнем и ще вържем близките десетилетия.



Никъде не съм писал, че трябва сме без ток. Просто, тока няма се генерира от толкова финансово неефективни производства и същевременно скъпи + факта, че е и стара технология. Като имаме много добра алтернатива + перспектива за подобряване на енергийната ефективност. Еволюция е равна на подобряване на грешките, Идиотизъм е правене на повече грешки, мислейки че оправяме старите!

Нов д-вен АЕЦ = заробване на БГ!
Създваме на бъдещи ВЕИ проекти + енергийна ефективност= перспектива за БГ!
Нов частен АЕЦ + пазарно определяне на цените = лъч надежда за БГ, че ставаме бяла д-ва
!

Този АЕЦ докато го направим след 10 години цените на алтернативите ще са паднали в пъти, икономиката ще стане по не енергоемка, хората ще са купили в пъти по енергийно ефективни уреди, но пък ние ще си имаме 2-ри АЕЦ и това ще е ФАКТ, на който ще му се радваме както ще се радваме на високи данъци и цени на тоци! Нищо, че белия свят ще е забравил за АЕЦ-те, това ще е нашата гордост! Или мислиш, че АЕЦ ще се изплаща и тока ще е евтин?!? А запада са пълни будали че развиват и интегрират с бясни темпове ВЕИ-та?!?

Е след всичко, като прибавим, че изнасяме огромни количества ток, които спокойно може се реализира в БГ и паднат цените и да се облекчи икономиката, отделно тази енергийна неефективност, отделно тези спадащи цени на алтернативите, да ходим се заробваме в нов АЕЦ(които ще го плащаме с по-висок ток и данъци)- за мен си е откровена форма на пропаганда - тези пари ако ще ги даваме може заминат в пъти по-добри направления. Пак казвам нека дойде частника и си го построи. Проблем с тока нямаме, проблеми имаме с комисионите на политиците!

Това което изтърваваш, че за некви си кириливи 20 милиона дето имаме печалба, бизнеса и хората имат в пъти повече загуба. Затова те питам за кого е чудесно да се изнася. А и вече ни спада износа, а същевремнно ни растат цените на тока и не е заради ВЕИ-то, а заради регулациите на цените. При пазарен принцип, цените ще падат много, защото този АЕЦ трябва ги пласира мощносттите си .... А и АЕЦ-а е държавен и трябва да е ужким социален .... но карай.


Стига с тази пропаганда от ТВ-то мислете малко по-вече кой какво говори и защо го говори!
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Без да го приемаш лично, сподели каква е новата технология за АЕЦ и фотоволтаиците. Ако държавата изкупува електроенергията на цена 45 лв за мегават, а не на 260 лв. дали ще има фотоволтаици. Аз не съм съгласен държавата да ме задължава да плащам скъп ток защото определени кръгове печелят. Един АЕЦ ще отвори работни места за високо квалифицирани специалисти, които работят в строителството както общаци или продавачи. За да бъде една държава икономически стабилна трябва износ, а от тока има голяма печалба влиза валута в бюджета. След 10 и 20 години цената на тока няма как да се увеличи и винаги атомната ще е най-евтина. Соларните системи имат ниско КПД, което не се е повишило за 40 години не знам как ще стане за 10. Всъщност има 3 източника на енергия, които могат да премахнат нуждата от АЕЦ, НЕК, и електроразпределителните дружества, но за тях не се говори публично защото хората, които управляват света не им изгодно.

Колега що пишеш на изуст?
Я виж модулите от най-евтините до най-скъпите и после да си говори за 40-години нямало промяна в КПД-то. Не случайно инсталирането на киловат солар е по евтино от АЕЦ......
Вятъра вече е по-евтин от един ТЕЦ, от въглищата и горенето на нефта, До 2020 Солара ще е същия ами до 2025 ?

Та пак се поварям АЕЦ Козлодуй изнася 10 милярда киловата и накрая на година е на смешна печалба от 20 милиона, в пиковите моменти АЕЦ-а изнася а ни се подава от ТЕЦ-вете.
Сега се питам, знаеш ли колко е произведната енергия от АЕЦ-а? Ще ти кажа 16 милярда киловата.
Сега ще ти питам колко ни е консумацията на ток? Ще ти кажа 30 милярда киловата.
Можеш ли си сметнеш, за некви си кирливи печалби целия бизнес и хората го плащаме, вместо да се продаде тук тока и се свалят цените.

Цената на тока след 10-20 години, ще се увеличава - АЕЦ-те са с увличащите се годишно разходи по-оперативност и подръжа. Ако ние го строим, ще скочат в пъти цените, защото тези заеми трябва се връщат. А ако не скочат така цените, то ще скочат данъците за компенсация.

Видя ли какво става в др страни където няма д-вни регулации на цените разликата, АЕЦ солар в 4 пъти и малко. А при нас е близо 18 пъти :)
В момента БГ трябва се либерализира пазара, да се уволнят всички от регулативната комисия, да се допуснат нови играчи, всеки сам да избира коя компания да му подава тока, трябва да са улеснени на макс условията за ВЕИ включвания и още чак не ми се пише..... Нов АЕЦ нищо няма да промени!
 
Последно редактирано:
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Без да го приемаш лично, сподели каква е новата технология за АЕЦ и фотоволтаиците.
Не разбрах защо трябва или не трябва да го приемам лично, но карай да върви.
Минавам на въпроса. Фотоволтаичните панели непрекъснато им се подобрява КПД-то. Не тях имах предвид когато говорех за нови технологии. Конкретно за ядрената енергетика следя работата на един италиански учен (Андреа Роси), който скоро пусна на пазара свой реактор работещ със студен синтез на никел и водород. Мощността е 1MW. Размерът на това нещо е с размерите на стая, а масата 10 тона. За съжаление цената на това все още е висока - $1.5M. В момента се правят доразработки за да се пусне по-малък реактор с мощност 10KW (всъщност големият съдържа много такива малки модули). Има обещания, че на пазара това нещо ще го пуснат тази година. Цената все още е неизвестна. За повече информация може да прочетеш тук: http://ecat.com/
Сега бихте се зачудили защо му правя безплатна реклама на този учен? Схемата е проста. Колкото повече се знае, толкова повече ще се купува това. На пръв поглед аз нямам полза от това, но и това не е съвсем вярно. Когато една нова технология стане по-масова, то ѝ пада сериозно цената.
Иначе четох и за един полски проект за ядрен синтез, но работещ с цирконий. Не съм се задълбочавал в него, тъй като никелът е по-евтин, а и за момента тази технология (на италианеца) е готова.
За фотоволтаиците гледах преди време британски оферти и цените бяха много по-различни от местните. По груби сметки ако си купя нужното количество панели (за едно обикновено домакинство - няколко хилядарки) за до 3 години парите се избиват и после поне 20 години съм само на печалба (т.е. нищо не плащам). Нямам сериозно обяснение защо изкупната цена от фотоволтаичните централи е толкова висока, освен ако не става въпрос за голямо източване.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Не разбрах защо трябва или не трябва да го приемам лично, но карай да върви.
Минавам на въпроса. Фотоволтаичните панели непрекъснато им се подобрява КПД-то. Не тях имах предвид когато говорех за нови технологии. Конкретно за ядрената енергетика следя работата на един италиански учен (Андреа Роси), който скоро пусна на пазара свой реактор работещ със студен синтез на никел и водород. Мощността е 1MW. Размерът на това нещо е с размерите на стая, а масата 10 тона. За съжаление цената на това все още е висока - $1.5M. В момента се правят доразработки за да се пусне по-малък реактор с мощност 10KW (всъщност големият съдържа много такива малки модули). Има обещания, че на пазара това нещо ще го пуснат тази година. Цената все още е неизвестна. За повече информация може да прочетеш тук: http://ecat.com/
Сега бихте се зачудили защо му правя безплатна реклама на този учен? Схемата е проста. Колкото повече се знае, толкова повече ще се купува това. На пръв поглед аз нямам полза от това, но и това не е съвсем вярно. Когато една нова технология стане по-масова, то ѝ пада сериозно цената.
Иначе четох и за един полски проект за ядрен синтез, но работещ с цирконий. Не съм се задълбочавал в него, тъй като никелът е по-евтин, а и за момента тази технология (на италианеца) е готова.
За фотоволтаиците гледах преди време британски оферти и цените бяха много по-различни от местните. По груби сметки ако си купя нужното количество панели (за едно обикновено домакинство - няколко хилядарки) за до 3 години парите се избиват и после поне 20 години съм само на печалба (т.е. нищо не плащам). Нямам сериозно обяснение защо изкупната цена от фотоволтаичните централи е толкова висока, освен ако не става въпрос за голямо източване.

Колега имаме си ДЕКВЕР - писах по рано цената АЕЦ СОЛАР е близо 18 пъти по-висока в БГ от колкото 4-5 на запад.
Проблема е че има регулации а имали такова нещо не е пазарно и винаги се точи и създава редица проблеми. Енергетиката е най-регулирания сектор в БГ, и ми е адски смешно нов АЕЦ при положение, че може си разрешим всички проблеми. Консумацията ни пада от 2008 но пък цената расте с големи % - ако бе пазарен принцип това никога нямаше да се случи!
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Та пак се поварям АЕЦ Козлодуй изнася 10 милярда киловата и накрая на година е на смешна печалба от 20 милиона, в пиковите моменти АЕЦ-а изнася а ни се подава от ТЕЦ-вете.
Това, както и другите работи, които незнайно защо наричаш "факти" всъщност са нечии измислици, които нямат нищо общо с действителността. При условие, че вече писах колко е официалната печалба на Козлодуй, а ти продължаваш да въртиш лъжи просто не виждам какво има повече да се коментира. Печалбата е 150 милиона чисто, а реално е в пъти по-голяма, защото централата е държавна и печалбата не им е основен приоритет, а гледат да подпомагат другите държавни компании, с които работят, за да е добър общият фискален баланс. Да не говорим, че sparc вече пусна и официалните цени на тока от различните източници, които показват огромната разлика между ядрената, вятърната и соларната енергетика. Основните ти доводи се градят на измислици и хипотези. Невъзможно е да се опровергае нещо подобно без да се влезе в омагьосан кръг, при който се повтаря все едно и също нещо, а отсрещната страна се прави, че не вижда какво си казал. Тъй че аз съм до тук с темата.

Вискяре, на солидна възраст си, но общо взето се съмнявам да си видял нещо повече от на хляба мекото. Комунистите са ти рязали тока при режим 2 към 1, а това е нищо. Освен това са спирали тока по различно време в различните квартали. Нищо не си видял общо взето и нямаш представа какво всъщност значи енергиен срив.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

В момента БГ трябва се либерализира пазара, да се уволнят всички от регулативната комисия, да се допуснат нови играчи, всеки сам да избира коя компания да му подава тока, трябва да са улеснени на макс условията за ВЕИ включвания и още чак не ми се пише..... Нов АЕЦ нищо няма да промени!
Тази или следващата година изтича срока бизнес потребителите на електричество да се договорят пряко с търговците, които ще им доставят тока. 2015 изтича срока и за частните потребители. Засега държавата се офлянква и създава едва-едва нормативната база тока да се продава по пазарни принципи, но има евро директива за това. И щат-нещат, енерго тарикатите ще клекнат и пазара ще се освести.
Няколко човека са се впили в България като пиявици и си мислят, че ще е вечно. Точно както източиха Кремиковци и останалите заводи преди.
 
От: От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Нищо не си видял общо взето и нямаш представа какво всъщност значи енергиен срив.
Би ли споделил твоя опит с енергийните сривове. Ще е интересно и поучително. За всички.
Преживял съм икономически срив, при това не на отрасъл, а на цяла държава.

Спорите за числа, което винаги е грешно, когато се обсъждат принципи.
 
От: От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Това, както и другите работи, които незнайно защо наричаш "факти" всъщност са нечии измислици, които нямат нищо общо с действителността. При условие, че вече писах колко е официалната печалба на Козлодуй, а ти продължаваш да въртиш лъжи просто не виждам какво има повече да се коментира. Печалбата е 150 милиона чисто, а реално е в пъти по-голяма, защото централата е държавна и печалбата не им е основен приоритет, а гледат да подпомагат другите държавни компании, с които работят, за да е добър общият фискален баланс. Да не говорим, че sparc вече пусна и официалните цени на тока от различните източници, които показват огромната разлика между ядрената, вятърната и соларната енергетика. Основните ти доводи се градят на измислици и хипотези. Невъзможно е да се опровергае нещо подобно без да се влезе в омагьосан кръг, при който се повтаря все едно и също нещо, а отсрещната страна се прави, че не вижда какво си казал. Тъй че аз съм до тук с темата.

Вискяре, на солидна възраст си, но общо взето се съмнявам да си видял нещо повече от на хляба мекото. Комунистите са ти рязали тока при режим 2 към 1, а това е нищо. Освен това са спирали тока по различно време в различните квартали. Нищо не си видял общо взето и нямаш представа какво всъщност значи енергиен срив.

Добре, кажи ми колко са загубите за бизнеса и домакиствата, ако тези 10 милярда киловата отиваха не за износ а се продаваха местно (като д-вата толкова трепери да не умрем след 15 години :D, шо не помога на бизнеса и домакинства)? Също така от твоите думи излиза, че само АЕЦ ни върши работа, заради свърхконсумацията и пиковите моменти(които ние така удобно ги замествам с ТЕЦ-ве). Как така става като от 16 милярда киловата производство изнасяме 10! Или викаш нека има 150 милиона лв печалба, ама кво ни пука че цените са високи, хубаво е че си имаме печалба:) Къде си писал, че е толкова печалбата в тази тема.
Също така кажи ми колко струва един АЕЦ се произведе сега от 2000 мегавата(2 реактора) и ми кажи колко струва подобен алтернативен компелкс. Вече вятъра е по-евтин от ТЕЦ-а, солара след 7-години ще е толкова. А АЕЦ-а не спира се оскъпява, това защо? Биомаса имаме огромен потенциал - при цени близки до АЕЦ на киловат.

Също да ми кажеш, защото разликата АЕЦ и ВЕИ е в пъти по-голяма от колкото на западните пазари. Да не би щото имаме една комисията дето определя цените и бачка за определени кръгове?

Двойно спадане на енергоемкостта на икономиката води до спад на консумацията. Де регулация на енергийния пазар! Още може изброявам, но щом мислиш че това не са проблемите. Само ми е чудно, що само повтаряте мантрата АЕЦ, като има десетки приложими алтернативи за решения на проблемите. Карай, отивай и гласувай както искаш. После всички, ще носим бремето..... докато модерните д-ви вече ще са забравили за АЕЦ-те, защото такива им са текущите политики! Въпросите са принципни - 10 пъти писах, че не е решението нов АЕЦ но никой не ще да вникне, като коне с капаци са някой хора.

Има едно нещо, което много го забравяте Козлодуй е строен в миналия век, с огромни дотации, той е бил изплатен в пъти и нормално е тока от АЕЦ-а да е най-нисък. Работата е там, че на нов АЕЦ тези цени няма вървят. И щото пак някой ще каже не е верно да види тук цените на ток http://www.energy.eu/ и си зададе посвършва защо нашия ток е най-евтин за производство.
Но нищо де обичам хората с убеждения че черното е бяло.

И като си говорим я кажи как го виждаш това?

http://bnt.bg/bg/news/view/92659/varianti_za_novi_moshtnosti_v_aec_kozloduj

До края на годината експертите от АЕЦ „Козлодуй" трябва да представят програма за удължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 блок, който изтича съответно през 2017 и 2019 година. Според шефа на ядрения регулатор има реални шансове животът им да бъде удължен, стига АЕЦ "Козлодуй" да изпълни всички мерки, които бъдат препоръчани. Срокът на експлоатация може да бъде удължен максимално с 10 години, след това отново ще трябва да се мине цялата процедура.

Удължават живота на “Козлодуй” до 2039 г.

Значи гледай ква е идеята, да затворим Козлодуй, вместо да го удължим, да не се подобри ефективността, да не се либелизират пазарите да не се махне комисията за регулиране и всеки да не може избира спокойно, коя комунална компания да позлва - но да се строи АЕЦ, за който нямаме парите, които се оскъпява всяка година, който винаги излиза извън бюджета, и същия този АЕЦ ще е с мощностти равни на затворения Козлодуй, който не сме го удължали :D И изобщо да не гледаме за алтернативните технологии!

Да наистина умно решение ми се вижда!
 
Последно редактирано:
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Не разбрах защо трябва или не трябва да го приемам лично, но карай да върви.
Минавам на въпроса. Фотоволтаичните панели непрекъснато им се подобрява КПД-то. Не тях имах предвид когато говорех за нови технологии. Конкретно за ядрената енергетика следя работата на един италиански учен (Андреа Роси), който скоро пусна на пазара свой реактор работещ със студен синтез на никел и водород. Мощността е 1MW. Размерът на това нещо е с размерите на стая, а масата 10 тона. За съжаление цената на това все още е висока - $1.5M. В момента се правят доразработки за да се пусне по-малък реактор с мощност 10KW (всъщност големият съдържа много такива малки модули). Има обещания, че на пазара това нещо ще го пуснат тази година. Цената все още е неизвестна. За повече информация може да прочетеш тук: http://ecat.com/
Сега бихте се зачудили защо му правя безплатна реклама на този учен? Схемата е проста. Колкото повече се знае, толкова повече ще се купува това. На пръв поглед аз нямам полза от това, но и това не е съвсем вярно. Когато една нова технология стане по-масова, то ѝ пада сериозно цената.
Иначе четох и за един полски проект за ядрен синтез, но работещ с цирконий. Не съм се задълбочавал в него, тъй като никелът е по-евтин, а и за момента тази технология (на италианеца) е готова.
За фотоволтаиците гледах преди време британски оферти и цените бяха много по-различни от местните. По груби сметки ако си купя нужното количество панели (за едно обикновено домакинство - няколко хилядарки) за до 3 години парите се избиват и после поне 20 години съм само на печалба (т.е. нищо не плащам). Нямам сериозно обяснение защо изкупната цена от фотоволтаичните централи е толкова висока, освен ако не става въпрос за голямо източване.

Усещам че си чувствителен на на тази тема, за това казах да не го приемаш лично. КПД на една клетка е 14-20%, и няма как да мръдне защото по голямата част от енергията се спира от озоновия слой. Друг проблем,за който никой не говори е унищожаването на земеделска земя за строежа на слънчеви централи. Виж цените на ДЕКВЕР и виж как се купува тока и тогава говори кой е евтин и кой е скъп. Ако купуват на ниски цени тока от слънчевите централи инвестицията за такава централа ще се изплаща 40 години, а живота и е 20 ако панелите са стока и няма бетствия. Остави термоядрения синтез американците се мъчат 20 години с Токамак, но нещо не се получава. Ако си фен на безплатната енергия потърси информация за това какво са направили цяря на електричеството Великия Тесла , Капанадзе и за Тестетиката. Ако те интересува има и други мога да ти споделя. Само това може да обезсмисли АЕЦ, а май и електроразпределителните дружества.
 
От: От: Как ще гласувате на референдума за АЕЦ Белене

Усещам че си чувствителен на на тази тема, за това казах да не го приемаш лично. КПД на една клетка е 14-20%, и няма как да мръдне защото по голямата част от енергията се спира от озоновия слой. Друг проблем,за който никой не говори е унищожаването на земеделска земя за строежа на слънчеви централи. Виж цените на ДЕКВЕР и виж как се купува тока и тогава говори кой е евтин и кой е скъп. Ако купуват на ниски цени тока от слънчевите централи инвестицията за такава централа ще се изплаща 40 години, а живота и е 20 ако панелите са стока и няма бетствия. Остави термоядрения синтез американците се мъчат 20 години с Токамак, но нещо не се получава. Ако си фен на безплатната енергия потърси информация за това какво са направили цяря на електричеството Великия Тесла , Капанадзе и за Тестетиката. Ако те интересува има и други мога да ти споделя. Само това може да обезсмисли АЕЦ, а май и електроразпределителните дружества.

Поне да имаше политически лозунги тук. Щеше да е по-смислено.
Какво общо има КПД с озоновия слой? :shock:
Строежа на ФЕЦ на годни земеделски земи е спрян.

Един въпрос - караш ли автомобил?
 

Горе