Турско радио настъпва в България

Статус
Not open for further replies.
От: Турско радио настъпва в България

Колко обичам да гледам,колко прости хора има около мен и как отчаяно се опитват да станат умни пред наистина умните!
В този ред на мисли redrum вземи тефтера и си запиши.
1-До 1976г. се е изучавал турски език в българското училище!
2.1972 година започва сменя на имената на помаците и циганите,постепенно и подмолно.Направи справка ,колко души са убити от родопския край за това време.
3.Имената на турците в България започва през зимата на 1984г.Провери колко хора са убити,бити и т.н
4.След това започна разспада на социалистическия строй.
Сигурно по това време си бил блясък в очите на баща си ,но умееш или се стараеш да правиш умозаключения.
От 3 юни до 21 август 1989 се изселват 400 хиляди турци.От тях поне 10 % доктори,лекари, инженери,вишисти и т.н
Същите тези хора сега са милионери в Турция, а ти на кое стъпало си в родната си страна?Повечето от тях милеят за родния си край, за родиния си дом.но не и за държавата,която ги е предала и прокудила.
а - uni-web EFENDI да прочете малко история, защо не ходи с шалвари!

Адмирации за Тео.
 
От: От: Турско радио настъпва в България

Колко обичам да гледам,колко прости хора има около мен и как отчаяно се опитват да станат умни пред наистина умните!
В този ред на мисли redrum вземи тефтера и си запиши.
1-До 1976г. се е изучавал турски език в българското училище!
2.1972 година започва сменя на имената на помаците и циганите,постепенно и подмолно.Направи справка ,колко души са убити от родопския край за това време.
3.Имената на турците в България започва през зимата на 1984г.Провери колко хора са убити,бити и т.н
4.След това започна разспада на социалистическия строй.
Сигурно по това време си бил блясък в очите на баща си ,но умееш или се стараеш да правиш умозаключения.
От 3 юни до 21 август 1989 се изселват 400 хиляди турци.От тях поне 10 % доктори,лекари, инженери,вишисти и т.н
Същите тези хора сега са милионери в Турция, а ти на кое стъпало си в родната си страна?Повечето от тях милеят за родния си край, за родиния си дом.но не и за държавата,която ги е предала и прокудила.
а - uni-web EFENDI да прочете малко история, защо не ходи с шалвари!

Адмирации за Тео.

uni-web EFENDI никога няма да стане, и шалвари няма да носи!
 
От: Турско радио настъпва в България

Хасане, говоря ти за изцяло турски училища. Не мога да намеря конкретното изследване, за да цитирам точни години. Смяната на имената се е случвала няколко пъти до този период, направи справка в историята. 80 хиляди българи мохамедани сменят имената си доброволно през 40-те години, така че не смесвай помаци (българи мюсюмани) с турци и цигани. Това, че комунистите ги третират като едно е грешка и отчуждава българите мюсюлмани от нацията. И въобще не ми пиши с такъв тон, защото това е български форум, а не турски. Забравил си да споменеш актовете на турския тероризъм и като ми говориш за избити, кажи колко майки с деца умряха на гара Буново?

Турците, които се изселват през 1989 г. го правят по собствено желание. Дреме ми, че били милионери. Все едно в Турция могат да се казват с каквито имена пожелаят.

Турчинът адмирира либерала, ай сиктир! :lol:
 
От: От: Турско радио настъпва в България

Колко обичам да гледам,колко прости хора има около мен и как отчаяно се опитват да станат умни пред наистина умните!
В този ред на мисли redrum вземи тефтера и си запиши.
1-До 1976г. се е изучавал турски език в българското училище!
2.1972 година започва сменя на имената на помаците и циганите,постепенно и подмолно.Направи справка ,колко души са убити от родопския край за това време.
3.Имената на турците в България започва през зимата на 1984г.Провери колко хора са убити,бити и т.н
4.След това започна разспада на социалистическия строй.
Сигурно по това време си бил блясък в очите на баща си ,но умееш или се стараеш да правиш умозаключения.
От 3 юни до 21 август 1989 се изселват 400 хиляди турци.От тях поне 10 % доктори,лекари, инженери,вишисти и т.н
Същите тези хора сега са милионери в Турция, а ти на кое стъпало си в родната си страна?Повечето от тях милеят за родния си край, за родиния си дом.но не и за държавата,която ги е предала и прокудила.
а - uni-web EFENDI да прочете малко история, защо не ходи с шалвари!

Адмирации за Тео.
Не те разбрах какво имаш предвид.
Едва ли има някой тук дето не знае какво е станало и едва ли някой мисли че Възродителният процес е бил нещо хубаво.
Това е история - минало свършено.

В момента единствено можеш да се оплачеш от разни анти-турски настроения тук и там.
Ама за тях търси сметка от ДПС и останалите провокатори с турско-звучащи имена.
Вие ако не се отървете от тях, не знам кой. Ние не можем щото всяка реплика срещу тях се посреща с "Уууууу дискриминация!!!! Нихилизъм! Нетолерантност! Ше се оплачем у Брюксел!!!!"
 
От: От: Турско радио настъпва в България

Хасане, говоря ти за изцяло турски училища. Не мога да намеря конкретното изследване, за да цитирам точни години. Смяната на имената се е случвала няколко пъти до този период, направи справка в историята. 80 хиляди българи мохамедани сменят имената си доброволно през 40-те години, така че не смесвай помаци (българи мюсюмани) с турци и цигани. Това, че комунистите ги третират като едно е грешка и отчуждава българите мюсюлмани от нацията. И въобще не ми пиши с такъв тон, защото това е български форум, а не турски. Забравил си да споменеш актовете на турския тероризъм и като ми говориш за избити, кажи колко майки с деца умряха на гара Буново?
Турците, които се изселват през 1989 г. го правят по собствено желание.

Явно си по любознателен , направих справка
За трите военни години (1942 - 1944), при пълно включване на гражданските и релегиозни институции на българската държава, около 90 хиляди българомохамедани от Родопите подават заявление за смяна на имената си. На много места доброволността е заменена с груба принуда от страна на държавата.
Всичко е доброволно и и,цигани и турци!Както и смяната на религията през турското присъствие.
Ако имаш нещо между ушите си ,накарай го да мисли!
Никъде не съм писал че форума е турски????
Всеки терористичен акт, обаче, поставя въпроса за задълбочено изследване на причинния фактор, изследване на целта и мотивите на извършителите !
 
От: Турско радио настъпва в България

Ето за това говорех, правя извадки от статията, за да стане ясно как се е отнасяла комунистическата държава с турците:


През 1944 г. на територията на страната има около 740 турски училища, а в началото на 50-те години те са над 1100. Открити са и турски гимназии.

В областта на културата се стимулират прояви, които целят съхраняване на традиционното. На практика на турците се предоставя някакво подобие на културна автономия: освен стотиците основни училища, в страната действа девическа гимназия и още няколко редовни турски гимназии. Три института подготвят учители за турските училища. На турски език излизат три вестника и едно списания, местните вестници излизат с притурки на турски език. В градовете работят държавни театри, които поставят пиеси на турски език, в националния радиоефир текат редовни програми на турски език.

На пръв поглед оценката може да бъде еднозначна - в края на 40-те и началото на 50-те години с помощта на командните методи, характерни за комунистическото управление, се осигурява изява за етническото самосъзнание на българските турци. Целта, която преследва държавната машина, обаче е друга - чрез образованието и културата да се работи за превъзпитанието в партиен дух на турското малцинство. В училищата това не е трудно. Турските деца наред с помашките, българските, арменските и всички останали, получават атеистично образование, което е дълбоко идеологизирано и води до пълна морална и културна унификация на децата. Изградена изцяло чрез клишета и идеологизирана е и турската преса, която препечатва или следва духа на официозните печатни органи. Създава се партийна номенклатура от средите на турското малцинство и сред помаците, които срещу добри привилегии и възможности за кариера изпълняват политиката на БКП, насочена към техните сънародници - добра или лоша, репресивна или полурепресивна.През 50-те години вече хиляди турци членуват в БКП и ОФ, а десетки хиляди заемат държавни и ръководни стопански длъжности.

В началото на 60-те години започва идеологическата подготовка за рязка промяна на политиката към турците и българите мюсюлмани с цел пълната им асимилация. БКП взема решения за репресивна и насилствена интеграция на мюсюлманите - турци и помаци - в българското общество. Далечната стратегическа цел е, от една страна, пълната унификация на всички социалистически граждани, а от друга - обявяването на България за еднонационална държава, а нацията за хомогенна - в идеологически и етнически смисъл. Постепенно се закриват средните училища, следва закриване или промяна в програмите на държавните турски начални училища, броят на вестниците намалява, започват да излизат на български език, закриват се театрите и т.н. По същото време (1964 г.) е направен неуспешен опит за смяна на имената на българите мюсюлмани от Западните Родопи.
 
От: От: Турско радио настъпва в България

Явно си по любознателен , направих справка
За трите военни години (1942 - 1944), при пълно включване на гражданските и релегиозни институции на българската държава, около 90 хиляди българомохамедани от Родопите подават заявление за смяна на имената си. На много места доброволността е заменена с груба принуда от страна на държавата.
Всичко е доброволно и и,цигани и турци!Както и смяната на религията през турското присъствие.
Ако имаш нещо между ушите си ,накарай го да мисли!
Никъде не съм писал че форума е турски????
Всеки терористичен акт, обаче, поставя въпроса за задълбочено изследване на причинния фактор, изследване на целта и мотивите на извършителите !
Турско пристъствие няма. Тук имаме поробен български народ - политически и духовно. Ако ми говориш за репресии през 40-те години, докажи го с факти.

Ей за това обаче бих ти шибнал един токат, ако спорът беше наживо:

Всеки терористичен акт, обаче, поставя въпроса за задълбочено изследване на причинния фактор, изследване на целта и мотивите на извършителите !
Ай сиктир бе чоджум, ми като причинният фактор е ЦК НА БКП, що не взривиха някой партиец, а посегнаха на живота на невинни майки с деца? Оправдаваш им постъпката май, а?

Убийството на невинни деца няма оправдание!
sabri.jpg


Тео, за това което ти написах, че няма извинение от страна на Турция. Горният ефенди жив пример за оправдаване на тероризъм срещу невинни хора, с другите неща е същото, само че на държавно ниво. Значи тоя чукан може да оправдава взривяване на влак и избиване на майки и дечица, а аз трябва да съжалявам за това, че БКП решило да смени имената на турците, а те не искали и доброволно напуснали България.
 
От: Турско радио настъпва в България

Аз оправдание за тероризма - нямам. В нито едно негово проявление. Не знам защо, но се опитваш да сравняваш два крайно престъпни акта - атентатът на гара Буново и насилствената смяна на имената. За мен едното е персонален, другото - държавен тероризъм. Все едно да спорим кое е по-гадно - избиването на невинни хора в близкия изток от американската армия или атентат на талибан-камикадзе.
 
От: Турско радио настъпва в България

И да си продължа мисълта (че нещо не съм се събудил още) - Не очаквам извинения от страна на щатите, нито от хисбула (да речем).
Тероризмът, независимо от какво ниво се упражнява, няма за стремеж да се стигне до конкретна висша цел. Неговия смисъл е точно в безсмислеността му. А тя поражда чувство на страх и желание за бягство.
 
От: Турско радио настъпва в България

Тео, бъркаш - първо едното е терористичен акт с жертви, а другото политически акт от страна на комунистическата държава. Първото е насочено от терористи към абсолютно невинни хора, а второто е държавна политика. Не можеш да сравняваш смяна на имената с целенасочени убийства и тероризъм. Плюс това мога да ти кажа, че комунистическата власт е репресирала хиляди пъти повече българите, отколкото всякакви други етнически групи. Да оставим чистката през 44-та година, след това колко хиляди човека са изпратени в трудови лагери? На колко стотици хиляди българи е отнета земата и всичко, което притежават? Значи дефакто комунистическата власт е репресирала и нас и всички останали в държавата. Но нас най-много! Забележи обаче - ние осъждаме смяната на имената, начинът по който това е направено, докато турците не съжаляват за атентатите и убитите българи. Имали си били причина, пак питам, що не убиха Тато или някой висш партиен функционер, а посегнаха на лесните жертви? Извиниха ли се за това? Няма да се връщам 100 години назад и да ти показвам снимки от зверствата им от Тракия, но като гледам много от съвременните турци и грам не са мръднали в мисленето си.
 
От: От: Турско радио настъпва в България

Ей за това обаче бих ти шибнал един токат, ако спорът беше наживо:

О, свещена простота!Но да знаеш, че причината още да си си във форума и пишеш глупости е, че не искам да падам на твоето ниво...За помаците-
А ти ми намирисваш на тях използваш дума ,която по нашия край ползваме.Моето име е сменено,когато съм бил лапешок през 1972 година от милата ни партия и съм си го върнал през 1992.Има помаци,тези които са си мохамедани и християни.Всеки сам си е избрал вероизповеданието си!
След демокрацията някои от помаците си върнаха имената,а другите си останаха с българските имена ,макар да имаше терор над техните баби и дядовци.Срам ги беше да се върнаt към корените си.Вече децата и внуците им бяха интегрирани, като българи.А помака-християнин е по-опасен от българина християнин.Как ще се лансираш в града с името Хасан?Така че келепира оправдава действията!
 
От: От: От: Турско радио настъпва в България

А помака-християнин е по-опасен от българина християнин.

Ах, ах, ах ... с това изречение си заслужи репа. Тука се издаде къв си фанатик и какво ви е мисленето на всички като теб. Щом смяташ, че християните сме опасни за теб, имаш право да напуснеш веднага!

Не е тайна, че исляма е агресивна религия, която не търпи друговерците.
 
От: От: От: Турско радио настъпва в България

О, свещена простота!Но да знаеш, че причината още да си си във форума и пишеш глупости е, че не искам да падам на твоето ниво...За помаците-
А ти ми намирисваш на тях използваш дума ,която по нашия край ползваме.Моето име е сменено,когато съм бил лапешок през 1972 година от милата ни партия и съм си го върнал през 1992.Има помаци,тези които са си мохамедани и християни.Всеки сам си е избрал вероизповеданието си!
След демокрацията някои от помаците си върнаха имената,а другите си останаха с българските имена ,макар да имаше терор над техните баби и дядовци.Срам ги беше да се върнаt към корените си.Вече децата и внуците им бяха интегрирани,като българи.А помака-християнин е по-опасен от българина християнин.Как ще се лансираш в града с името Хасан?Така че келепира оправдава действията!
Какъв помак-християнин бре? Ти съвсем обърка понятията.

И какво въобще я подкара тая банална песен за Възрожденския процес?

Това че не можеш се лансира в града, едва ли има нещо общо с името. Или българите и държават са виновни за всички несполуки в живота на малцинствата?
 
От: Турско радио настъпва в България

Асанчо, иска ти се да си на моето ниво форумни приятелю :-o До сега ти написах доста неща, които се правиш, че не виждаш. Чак ме изкара българин мохамеданин (а.к.а. помак), щото явно ги надушваш отдалече :-o Не бе Асане, българин съм, от мнозинството, ама мога да говоря както си искам, та сигурно затуй те заблудих. Анадънмо?

Помак = българин мюсюлманин.
Помак - християнин = българин мюсюлманин - християнин - т.е. пълна безсмислица.

Дето вика Нокето, съвсем обърка понятията, в главата ти е тюрлю гювеч :lol:
 
От: От: От: Турско радио настъпва в България

Щом смяташ, че християните сме опасни за теб, имаш право да напуснеш веднага!
Не извъртай думите ми. Защо съм толкова прост?"..,защото съм горд от простотия си!..,а това опростява нещата!
На село всички сме били с турски имена с едно вероизповедание - мюсулманско.
След 1972 година всичко се е променило.Хасан стана Асен и т.н. Сега на село се делиме на християни и мюсулманини???На християнина дядо му е с рязана карабина, но внука не иска и да знае,макар да ползва отвреме навреме някой архаизъм!
 
От: Турско радио настъпва в България

Това дали си с рязана карабина или не, не ти определя етническата принадлежност. Българите сме християни - православни (мнозинството), католици, др. и МЮСЮЛМАНИ!

И за да ти покажа колко си невеж - Първото масово покръстване и смяна на имена е през 1881 г. Научи си урока.
 
От: Турско радио настъпва в България

Това дали си с рязана карабина или не, не ти определя етническата принадлежност. Българите сме християни - православни (мнозинството), католици, др. и МЮСЮЛМАНИ!
Най-сетне стигна до истината! НИКОГА НЕ СЪМ КАЗВАЛ ОБРАТНОТО!
 
От: Турско радио настъпва в България

Асане, вместо да пишеш глупости и да се опитваш да ни насаждаш вина, да беше прочел темата от началото. Дори един колега - българин мюсюлманин е писал в нея и си е казал мнението.
 
От: Турско радио настъпва в България

Асане, вместо да пишеш глупости и да се опитваш да ни насаждаш вина, да беше прочел темата от началото. Дори един колега - българин мюсюлманин е писал в нея и си е казал мнението.

За теб са глупости за моето поколение истини.Каква вина съм ти насаждал?Темата е грешно зачената с думата НАСТЪПВА радиото.Умишлено е употребен глагола НАСТЪПВА и всички надигаме глава, белким нас да не настъпят. Има толкова други глаголи,да не ги изброявам.За да има човек усещането ,че настъпват ордите отомански по родния ефир!
 
От: От: От: Турско радио настъпва в България

...Сега на село се делиме на християни и мюсулманини???На християнина дядо му е с рязана карабина, но внука не иска и да знае,макар да ползва отвреме навреме някой архаизъм!
Разделението е безсмислено, ама по принцип за млад съвременен човек мюсюлманството е фактор с тенденции да спира развитието, или образно казано да го държи закотвен на село... Вижда се дори от турските сериали.

Далече съм от идеята да давам наклон на който и да било в какво да вярва, само казвам.

В тоя смисъл и християнството не е идеално, но е доста по-толерантно и демократично. Не връзва с вериги за тежък камък.

Компромисен вариант - атеизъм или просто оставяне на тия религиозни фактори на заден (доста заден) план.
 
Статус
Not open for further replies.

Горе