Шефа неглижира SEO усилията ми

Re: От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Направо си направи фирма със същия предмет на дейност и сложи твоя телефон в сайта на шефа ти!

Еее, това е грубо. Не е ОК да се слиза на това ниво. Просто има много по-умни начини да се извъртят нещата в негова полза. И винаги съм се дразнил на шефове или там каквито се мислят, че са, който освен, че не толерират инициативността на служителите си да развиват бизнеса, но и да ги смачкват психически, че не са полезни с това, което се хвалят, че правят, а то дори не влиза в задълженията им, просто го могат и знаят как да стане.
 
От: Re: От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Еее, това е грубо. Не е ОК да се слиза на това ниво. Просто има много по-умни начини да се извъртят нещата в негова полза. И винаги съм се дразнил на шефове или там каквито се мислят, че са, който освен, че не толерират инициативността на служителите си да развиват бизнеса, но и да ги смачкват психически, че не са полезни с това, което се хвалят, че правят, а то дори не влиза в задълженията им, просто го могат и знаят как да стане.
Естествено че не го съветвам това да направи, надявам се да не го е приел на сериозно:) Просто темата ми се струва малко пресилена вече с всичките тия опити за извъртане на нещата в собствена полза. А и не виждам нещо чак толкова да се е случило, помолили са го да направи сайт, навил се е, помага на фирмата...ако не го оценяват има и други фирми.
Работил съм в няколко големи фирми и винаги съм правил повече от това за което са ми плащали, защото съм искал да се уча за да мога да работя за себе си.
Успех на Дончо в борбата с шефа:)
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Арамис, някъде вече бях писал, че с нищо не искам да навредя на фирмата. И в тази тема мисля е пълно с доказателства. Значи, аз може да съм изработил много първобитно сайта, но активно се интересувам от SEO и мисля първо място по дейност и град, и на първа страница само по дейност си е супер резултат. Особено за човек като мен, дето не му щрака много акъла.

Пресен пример от днес - светна ми най-сетне как така, хем в гугъл изобщо търсенията на дейността + града са едва 160 на месец, а пък аз отчитам по всички броячи по 100 уникални посещения на ден. Еми много ясно - в сайта влизат и хора които търсят други неща или по друг начин са си формулирали търсенето. 160 на месец са търсили прахосмукачки Пловдив, ама други 120 на месец са търсили професионални прахосмукачки и т.н.

Тъкмо си помислих, че темата е изчерпана, ама се оказва, че всеки ден ми хрумва нещо ново и ми е много ценно вие тук да ми дадете странично мнение. Идеално ще е всеки да посочи от каква позиция пише - на наемник, на ръководител или на човек работещ за себе си. Ако някой се притеснява публично да го обяви, може на лично да ми напише.

Та хрумките от днес. Значи, шефа нали не е в час с технологиите, мисля няма компютър у дома. Т.е. рови в интернет само на работа. И се чудех, как ли може да се организира, в търсенето на Гугъл конкретно от нашето IP сайта да не излиза добре... ако е трудно това, може въобще да не излиза. Той се прави на перде, ама знам ли. Може да е само роля и да си проверява чат-пат.

Казах му и от къде да си гледа статистики, тях по-лесно бих ги манипулирал, ама с неговата грамотност не знам дали го прави. Отделно, че заради него няма да мога аз да си следя нeщата. Така че по-горния вариант ми изглежда супер. Идеи как може да се реализира лесно?
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Ех, Дончо, Дончо...
Следя темата ти с интерес и мислех поне тоя път да не се обаждам, обаче си ми симпатичен и ще ти дам приятелски съвет. Не се прави на схемаджия, а действай като мъж - или зарязвай сайта, щом не оценяват усилията ти или постави на шефа условие, че ще продължиш да го поддържаш срещу допълнително заплащане. Третият вариант е да потърсиш друга работа, но гаранцията, че там ще ти вдигнат паметник е нулева.

Да клинчиш по тоя начин няма да ти донесе никакви дивиденти. Бъди коректен служител, пък който оценил - оценил. Успех!
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

doncho73 - новите ти хрумки от последния ти пост: пълни простотии. Аз ти го казах, други хора ти го казаха, nandibandi също - имаш само 2 алтернативи: работиш за благото на фирмата и правиш единствено и само това, което шефа иска. А, че не знаел, че било грешно - това не те интересува, ама ни най-малко: той е шеф, фирмата е негова и може да прави каквото иска. Щом си недоволен и недооценен - напускаш и отиваш на друго място. Всякакви идеи как да прецакаш шефа и фирмата не си струват. Едно е да правиш усилие да докажеш, че фирмения сайт носи приходи, но друго е да прецакваш фирмата.

Искаш ли да успееш, престани да мислиш като наемен работник, а мисли като шеф, като предприемач.

А относно SEO уменията ти - там няма да коментирам, че виждам и от малкото което споделяш и все повече се съгласявам с колегите, че въобще си нямаш представа от SEO и успехите които си постигнал със сайта са по-скоро случайност, отколкото да са плод на знания и умения.
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Не знам къв е тоя шев, ама при мен такива хора се ценят и им се вдигат заплатите за всяка проява на креативност, без значение дали е ефективна или не. Имаме едно момченце за два месеца си вдигна заплата с 200 лв., помогнахме му финансово да си купи кола, намерих ме на жена му работа, мина на свободен режим, демек излиза от работа когато си иска. Абе всички екстри.... Ама човека гори в работата и го виждам, че дава всичко от се бе си, въпреки че е на 23 години. Служебния телефон е постоянно в него, 24/7, взема поръчки и се занимава с психопати, без значение кое време е. На такива момчета много се кефя и ако мога и 5 000 лв. ще им плащам да ги държа около се бе си.

Към Автора: Пич, намери си човек, който ще цени и разбира какво правиш, тъй бъхташ на вятъра...
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Аз за сега, както се вижда, само си размишлявам. Старая се на работа да си върша съвестно задълженията и да правя само това което изрично ми е поръчано. И май започвам да клоня към варианта да оставя сайта да си потъне, щом няма файда от него. В това време вместо да се занимавам с него, смятам да се понауча на някои неща и да помисля какъв лично мой си сайт да направя. Така ще си задоволя този интерес, без някой да се дразни от това. Това общо взето е най-лесния вариант за мен. Явно няма как за 2 дни да стана уеб програмист и то за да се боря с вятърни мелници. Все още не съм измислил как да реагирам, ако случайно някой забележи, че сайта изпада. Все пак нямам официално нареждане да не го поддържам, а само неофициални подмятания, че няма нужда от това. И не казвам, че за всеки друг попаднал на темата, това е неговото решение.
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Все още не съм измислил как да реагирам, ако случайно някой забележи, че сайта изпада. Все пак нямам официално нареждане да не го поддържам, а само неофициални подмятания, че няма нужда от това.

Много просто - казваш: Правя това, за което ми се плаща! Ако не искат сайтът да изпадне, ще трябва да ти плащат за поддръжка - намекваш или заявяваш директно, но не ровичкаш и не бъзикаш подмолно и подло по него, защото Дончо, въпреки че си създал сайта съвсем сам и на доброволни начала, той не е твоя, а фирмена собственост. Всяко действие по сайта, за което шефът ти не е информиран и дал одобрение е не само неморално, подло и некоректно, но и незаконно.

Независимо колко благородни и невинни (според теб) са намеренията ти, действията ти не показват лоялност към работодателя, а в такъв случай не искай признание и уважение от него.

И не казвам, че за всеки друг попаднал на темата, това е неговото решение.

Решението си е изцяло твое. Ние просто ти помагаме да погледнеш ситуацията отстрани, защото човек винаги взема предвид само собствената си гледна точка, а това е необективно и води до грешки. Няма нужда да благодариш. ;) Отново Успех.
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Не виждам как човек дето не разбира ще забележи че саитса е изпсаднал
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Искам да работя за хора като теб, ако някога ми се налага пак да го правя :Д Де да бяха така всички работодатели в България...

Не знам къв е тоя шев, ама при мен такива хора се ценят и им се вдигат заплатите за всяка проява на креативност, без значение дали е ефективна или не. Имаме едно момченце за два месеца си вдигна заплата с 200 лв., помогнахме му финансово да си купи кола, намерих ме на жена му работа, мина на свободен режим, демек излиза от работа когато си иска. Абе всички екстри.... Ама човека гори в работата и го виждам, че дава всичко от се бе си, въпреки че е на 23 години. Служебния телефон е постоянно в него, 24/7, взема поръчки и се занимава с психопати, без значение кое време е. На такива момчета много се кефя и ако мога и 5 000 лв. ще им плащам да ги държа около се бе си.

Към Автора: Пич, намери си човек, който ще цени и разбира какво правиш, тъй бъхташ на вятъра...
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Това ми напомня за едни клиенти (мани, че и отделно бяха много тясно специализирани и нямаха много бъдещи клиенти в България според мен), на които им направих сайт и обяснявах поне 1000 пъти, че е добре да си платят в началото за реклама, някой да има напише няколко статии (даже им предложих да измислят бюджет и аз ще намеря хората да го направят) и т.н... Резултата беше "Ние имаме сайт, те хората ще ни намерят и ще си закупят стоката от нас....".
След 6 месеца ми звънят и викат "Сайта работи ли, че нямаме много клиенти?"(даже не са си направили труда да пробват да го отворят).. Е как да обясниш на такива хора (0 компютърна грамотност и без маркетинг отдел), че само наличието на сайт (особено като си нова фирма и никой не те знае кой си) не ти води клиенти....
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

и аз имах същият проблем , бях оптимизирал един туристически сайт за 16 кл думи на 1 стер на гоогле и накрая ми казаха, пак че едва ли не няма клиенти но имаше влизания и продажби (над 1500 уникални на ден). Много се борих но накрая ме махнаха. Това преди 8 мес. Мн тежко го изживях защото ми трябваха парите. Сега чувам че синът на шефа е назначен на същата позиция. И резултатът 8 месеца по късно нито една кл дума на 1 стр. Алекса от 720 000 сега е над 1 700 000 и пускат обяви за виншни фирми за помощ.
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Дигам темата, понеже не бях влизал около седмица и чак сега виждам последните няколко страници :), по-принцип има как да следиш всички обажданията от сайта, като добавиш номер, които да пренасочва към реалният фирмен номер - това аз лично съм го правил и то не веднъж. Разбирам и теб и шефа ти, понеже абсолютно всеки, които си направи бизнес сайт(или си поръча) очаква да има обаждания, т.е за кво му е този сайт, ако никой не му звани да пита/поръчва услугата/стоката. В много от случаите никакви други статистики нямат значение за тях, единственото което им пука е дали имат обаждания.

На твое място не бих се занимавал, защото имам опит с кленти, който са решили по-някаква причина, че услугата ми не е полезна за тях и край, каквото и да направя аз, като кажат на черното-бяло, спасение няма. Просто ги отебавам и не си губя времето с тях :)
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Поредния недооценен търсещ потупване по рамото.
Гледай си живота и работи за което ти се плаща.

Thanks for adding reputation to this user. May you be lucky enough to receive the same Reputation back in turn.
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Препрочетох за кой ли път темата и май съм на път да реша какво да правя. Макар и да не исках, по празниците си размишлявах от време на време за ситуацията. Освен това което ще свършиш като същинска работа, в живота е важно, даже е още по-важно, да съумееш да влезеш под кожата на този за когото го правиш. Защото, нещото което правиш, е ясно, че е непонятно за този човек, иначе той сам щеше да си го свърши. И като му е непонятно, си е логично да се съмнява. В моя случай е неприложимо, но разбирам, че договарянето още в самото начало е от ключово значение. Съмнявам се някой да напише как се договаря с клиентите си, ако го направи ще е приятна изненада. До колкото знам, няма начин предварително да се гарантира, колко посещения бихте осигурили на сайта, както и позицията му в резултатите. А мисля, най-добрия вариант би бил, човека да си плати точно за това. Защото ако е решил да продава л**на, каквато и реклама да им направите, продажбите пак няма да вървят. В този смисъл, варианта да си плаща за привлечен клиент е малко рискован. Ако някой разбира и от SEO и от съответния бизнес, много ясно, че няма смисъл да развива бизнеса на друг, като може да има свой… естествено ако има бизнес нюх и нужните средства. Ако средствата са на друг, то от ключово значение е спечелването на доверието му, та да възприеме идеи за по-конкурентни оферти, та и да оцени помощта. И в този ред на мисли, май пак съм на изходна позиция.

Остава си пак въпроса
Ценното ще е, ако намеря начин този незапознат човек, който няма и как да бъде запознат, да УСЕТИ, че има нужда от това нещо, макар и да не го разбира.
Всякакви статистики за него 99% съм сигурен, значат “този сега иска да му давам някакви пари” и от там идват и цирковете. Офертите ни не са конкурентни и малкото ни нови клиенти, подозирам, са хора които нямат време да проучат подробно пазара. Добре де, не може ли това което съм направил до сега, да го приемем за пробна услуга. Клиента очевидно не му допада услугата – тогава какво лошо има да спра да я предоставям? Освен че ще ми е криво, че развалям нещо за което съм се трудил. Варианта да търся начини да му докажа, че има полза от сайта, започвам да си мисля, че е ще са единствено доста нерви хвърлени на вятъра. Идеята предварително да му се обяснявам, че щом няма файда от сайта, спирам да го поддържам, също е лоша, макар и да е доста съблазнителна. Той вероятно си мисли, че веднъж направен, сайта може да си работи и сам, без поддръжка. И ако му кажа нещо такова, за него ще е все едно му казвам, че ще разваля сайта ако не ми плати. Иначе, не мога да преценя, дали е убеден, че няма полза от сайта, или само играе театър пред мен, за да не му искам пари. Но всъщност май няма голямо значение това. И в двата случая ми се струва най-подходящото лекарство е да спра да се грижа за сайта, колкото и да ми е мъчно. Все пак става дума за човек, който като му кажат “от сайта не идват клиенти” хич не му идва на акъла, аджеба от къде тогава идват тия заблудени хора? Важното е, да не са от сайта, понеже тогава ще трябва да ми плати.

Понеже забелязах някакво раздразнение по повод, че правя статични странички и от друго не разбирам, искам да попитам, да не би да е по-голямо умение, да ползвам примерно готова CMS с готов шаблон за нея? За доста SEO техники, не са нужни кой знае какви познания по уеб програмиране. Примерно аз много обичам да пиша статии за разни сайтове, като в замяна ми дават линк към сайта. И статиите ми не са някакви безсмислици с които се наводни интернет, а съвсем смислени и полезни неща. За това не са нужни абсолютно никакви програмистки умения. Сега се сещам, като поисках от едни познати да сложат ALT на банера ми, и казаха “не можем, това не е достъпно за нас, а програмиста иска много пари за подобни промени”. Някаква къстим CMS ползват, и ми беше чудно, как програмиста не е предвидил да могат да пишат ALT-ове на картинките.

Независимо колко благородни и невинни (според теб) са намеренията ти, действията ти не показват лоялност към работодателя, а в такъв случай не искай признание и уважение от него.
Специално искам да отбележа, че другите неща които ми написа са ми много ценни, но това конкретно не го разбирам. Аз за сега нищо не съм предприел. Вчера примерно се сетих за нова ключова дума по която някой би ни потърсил и помежду другата работа, криейки се от търговците и шефа, да не се подразнят, я вмъкнах в сайта. И аз може би трябва да уважавам човек, който в днешно време смята, че фирмата му няма нужда от сайт? И да смятам, че е лоялно, вместо да ме поощри, макар и с потупване по рамото, да върти интриги подплашен, че може да му поискам пари за услугата? За сега не го разбирам това, колкото и да го чета.
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Не можах да издържа да прочета всичко но ако шефа не го оценява не го прави повече. Но не прецаквай умишлено сайта.
Ако целта ти е да ти плати - пак не го прави защото ще има конфликт.
Прави това за което си нает.
Знам че сигурно си положил много труд но понякога е по добре да кажеш майната му и да продължиш напред.

Горе долу като да заведеш една жена на ресторант като се надяваш да ту пусне.
Накрая като не стане си казваш майната и обаче не я караш да повърне изяденото нали.
Имал си грешна преценка за това какво ще се случи. Но ако нямаш уважените на шефа ти и прецакаш сайта означава че имаш много нисък морал.
А ако имаш нисък морал проблемът е твой.
И ще ти кажа нещо интересно мисля че повече от 1-2 месеца мислиш за това.
Нервите които си изхабил са повече от парите които ще ти даде шефа или от признанието. Щом не го е направил значи е тъпак. Тогава какво очакваш.

Кажи майната му.
 
Последно редактирано:
От: Re: От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Да не ти се разсмърдят, че другите неща ти изостават? :) Защото и това се случва....да вземат нещо за даденост, че го правиш и то добре, и после ама ти до къде си с твоите неща. И реално правиш 100 неща за същите пари, защото си проявил инициативност. ;)

Уви, на мен преди време ми се беше случила тази случка... От тогава насам никога не показвам 100%.възможности. :)

П.П.: По въпроса, махни телефона от сайта и да правят заявките само през контактна форма. Така ще може да проследиш резултатите. А ако шефа попита що го няма телефона, кажи му че има някакъв бъг и работиш по отстраняването му (нали е "бос" в тази сфера) или направо му кажи, че искаш да проследиш ефективността на сайта.

Относно посещенията, ако ти са 160 на месец, това е доста малко и едва ли би имало поръчки, но зависи от нишата.

Ползвай Продвигатор или аналитикса, за да провериш броя търсения за отделните думи/фрази. 60% трафика е за фразата на първо място и останалите позиции са с по-ниски проценти всяка следваща. Например, ако една дума се пада по 100 търсения на ден, то първия резултат получава 60 посещения. Все пак това е доста относително. Зависи дали има реклами и колко на брой, зависи и от мета описанията и тайталите (тоест, кои ще заинтригуват потребителите), зависи и от нишата.

Google Webmaster tools ще ти даде инфо кои думи/фрази по колко клика събират.

Може да ползваш и AwStat за справка, само че там излизат всички посещения дори тези на боговете, което може да те обърка, но поне процентово ще можеш да се ориентираш кои думи/фрази докарват най-много посетители. После правиш съпоставка къде се класират в гуглето и така нататък...
 
От: От: Шефа неглижира SEO усилията ми

Специално искам да отбележа, че другите неща които ми написа са ми много ценни, но това конкретно не го разбирам. Аз за сега нищо не съм предприел. Вчера примерно се сетих за нова ключова дума по която някой би ни потърсил и помежду другата работа, криейки се от търговците и шефа, да не се подразнят, я вмъкнах в сайта. И аз може би трябва да уважавам човек, който в днешно време смята, че фирмата му няма нужда от сайт? И да смятам, че е лоялно, вместо да ме поощри, макар и с потупване по рамото, да върти интриги подплашен, че може да му поискам пари за услугата? За сега не го разбирам това, колкото и да го чета.

Със сигурност не съм искала да те обидя или нагрубя, релакс. :)

Това мое изказване беше продиктувано от размишленията ти как да действаш тайно и подмолно, за да докажеш на шефа, че от сайта, който си направил има полза. Не става така, Дончо - не е редно. Знам, че намеренията ти са добри, но нали знаеш, че точно с тях е павиран пътят към ада.

Има няколко закономерности в живота и една от тях е балансът. Вселената винаги възстановява липсващия баланс и понеже ти създаваш силна поляризация, очаквайки признание - получаваш точно обратното. Спри да очакваш каквото и да е и не оставяй сайта, защото личи колко си привързан към него. Вложил си сърце и душа, а никой не го оценява? Голям праз! Прави го за себе си, щом това ти доставя удоволствие и не очаквай нищо. Тогава е по-вероятно да получиш това, което искаш. И не, не трябва да уважаваш непременно шефа си, но е задължително да бъдеш лоялен и да не действаш зад гърба му.

Отново успех и не го мисли толкова. Намали очакванията и си кълцай, пък каквото стане. :)
 
Последно редактирано:
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

СЕО-то за много хора изглежда все още автоматично означава кинти.
 
От: Шефа неглижира SEO усилията ми

На такива момчета много се кефя и ако мога и 5 000 лв. ще им плащам да ги държа около се бе си.

Радвам се, че в България има работодатели като теб!
Щом казваш това, значи си разбрал НАЙ-ВАЖНОТО нещо в бизнеса - бизнес се прави с хора. Ей това повечето БГ работодатели не могат да го разберат. Някак си, не могат да проумеят, че човека който е назначен на длъжността Х разбира повече от тях. Повечето си мислят, че разбират от всичко и, че работниците им са едва ли не лични слуги или роби.
Лично за себе си мога да кажа, че колкото повече свобода съм получавал толкова по-добре съм се справял с различните ми задания до сега. Човек в работата си трябва да се чувства оценен, не се ли чувства така, значи не дава 100% от себе си.

Та понеже се отплеснах...
Да се върна на темата на пича. Щом си направил сайт, грижи се за него, все пак ТИ си го правил, не го оставяй да пропада. Аз сайтовете дето съм правил си ги приемам едва ли не като деца, как да оставиш нещо сътворено от теб с труд да изчезне и да се загуби?!?! Аз не бих го оставил да пропадне!
Признание не очаквай! Вече си се минал, направил си сайта и сега не ти остава друго освен да се грижиш за него. Най-лесно клиента достига до теб със Зопим чата. Бързо и лесно се инсталира и след това чакаш да се появи клиент, като се появи отиваш при шефа и гордо му казваш "Е, ся виде ли?!?" :)
А междувременно докато чакаш, оптимизирай сайта, чети, пробвай и нещата ще се получат. Щом има толкова малко търсения, едва ли ще е толкова трудно да го докараш до 1 място или поне до топ 3.
 

Горе