Най-добра банка за осребряване на чекове

Най-добра банка за осребряване на чекове

  • ПИБ

    Votes: 271 77.9%
  • Пощенска

    Votes: 5 1.4%
  • Експресбанк

    Votes: 15 4.3%
  • ОББ

    Votes: 11 3.2%
  • ДСК

    Votes: 13 3.7%
  • Уникредит Булбанк

    Votes: 7 2.0%
  • Хеброс + Биохим

    Votes: 1 0.3%
  • Прокредит

    Votes: 2 0.6%
  • Алфа Банк

    Votes: 2 0.6%
  • Интернешънъл Асетс Банк

    Votes: 3 0.9%
  • ЦКБ

    Votes: 18 5.2%

  • Общо гласове
    348
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Здравейте, някой може ли да потвърди че до ден днешен Райфайзен банк осребряват Google Аdsense чекове?

Би трябвало да осребряват, има го в тарифата им за таксите и комисионните. Голяма банка са, имат кореспондиращи сметки с доста големи световни банки, няма причина да не осребряват.
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Би трябвало да осребряват, има го в тарифата им за таксите и комисионните. Голяма банка са, имат кореспондиращи сметки с доста големи световни банки, няма причина да не осребряват.
Да, тази банка осребрява чекове. Даже от доста измислени други банки. Процедурите мисля, че са споменати тук в темата. Иначе, накратко е - носене на чека, подписване на обратната му страна, копие за тях с "вярно с оригинала", издаване на бележка, че си дал чек и чакаш до 20-30 дни да постъпят в сметката ти, уточняване дали да се приспаднат таксите от то чека или ще ги платиш отделно, подписи и кой от къде е. Това е нормалното протичане на процедурата. Говоря за Райфайзен Банк и ЦКБ. С други до момента нямам опит. Хубавото е, че последните няколко пъти ми зададоха въпроса "Това от Google ли е?", което ме наведе на мисълта, че вече имат практика и са срещали подобни чекове.
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Ами оказа се че Райфайзен банк се изложиха в гр. Петрич.

Отивам, показвам го на служителите и го гледат, гледат, гледат и ми казват "не... не осребряваме тука такви о.О". Та отидох в Уникредит Булбанк и същата процедура както спомената отгоре. За броени минути свършихме работата и кой от къде е. :wink:

15 евро комисионни ми търсиха там щото нямах сметка.
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Като нямаш сметка къде ще ти преведат парите от чека? Или ги дават веднага в брой без да се налага да си откриваш сметка?
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Като нямаш сметка къде ще ти преведат парите от чека? Или ги дават веднага в брой без да се налага да си откриваш сметка?
Не спомена че да имам сметка е задължително за да си взема парите, а че по-малко комисионни ще ми взимат. Потърси ми телефона за връзка и каза че ще ме уведоми когато парите са преведени да си ги взема.

А между другото за мене трябва ли да остане някакъв документ като доказателство че съм дал заявка за инкасиране в банката? Да не стане така че да отида там и да се направят на луди че никакъв чек не съм давал.
 
Последно редактирано:
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Разбира се, че трябваше да вземеш копие от бланката, която си попълнил (или която служителката в банката е попълнила). На тази банка пише, че си им дал чек са инкасиране и някои данни за чека. Много странно би било, ако се окаже, че не са ти дали нищо след като са получили чека.

Поне накараха ли те да се подпишеш върху чека (пред служител на банката - джиросване му казват на това) и върху още една бланка (копие от която остава за теб)?

Според тарифата на Уникредит Булбалнк:

1. Инкасиране на чекове:
1.1. Чекове, теглени срещу УниКредит Булбанк се изплащат незабавно:
1.1.1.(а) по сметка - 0.2% мин.10, макс.300
1.1.2.(b) изплащане на каса - 0.4% мин.15, макс.300
1.2. Чекове, теглени срещу други банки:
1.2.1 (а) по сметка - 0.3% мин.15, макс.300
1.2.2.(b) изплащане на каса - 0.4% мин.15, макс.300

Предполагам, че в твоя случай става въпрос за "0.4% мин.15, макс.300". Но в случай, че имаш банкова сметка не знам дали таксата е 0,2% или 0,3% (10-300 или 15-300 евро) - не ми е ясно какво значи "Чекове, теглени срещу други банки".

Да инкасираш чек без да си отваряш банкова сметка е интересна услуга и може да има някои предимства...
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Някакви европейски банки , да предложите понеже съм в англия аз.
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Някакви европейски банки , да предложите понеже съм в англия аз.
От изброените почти всички не са български.
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

От изброените почти всички не са български.
Реално е така, но като гледам и какви са БГ банките, реве ми се. Видях на една БГ банка договора и направо се изприщих. Може ли в 2013г. договора ти да е на хартия от стар мастилен принтер, с онази хартия - с дупките отстрани. Няма бланка, няма лого, нищо. Все едно от битака ти генерират бон. Паднах. И няма такова животно като теглене на пост терминал от каса. Абе уником е. Да не говорим, че в цялата страна имат 2-3 банкомата. :) Така, че чужди, чужди, ама поне са банки, в пълния смисъл на думата. ;)
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Реално е така, но като гледам и какви са БГ банките, реве ми се. Видях на една БГ банка договора и направо се изприщих. Може ли в 2013г. договора ти да е на хартия от стар мастилен принтер, с онази хартия - с дупките отстрани. Няма бланка, няма лого, нищо. Все едно от битака ти генерират бон. Паднах. И няма такова животно като теглене на пост терминал от каса. Абе уником е. Да не говорим, че в цялата страна имат 2-3 банкомата. :) Така, че чужди, чужди, ама поне са банки, в пълния смисъл на думата. ;)

Съгласен съм, но май няма общо с темата и въпроса :)
Иначе отдавна избягвам контакти с български банки :)
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Съгласен съм, но май няма общо с темата и въпроса :)
Иначе отдавна избягвам контакти с български банки :)

Да, прав си. :) Само сметвам, защото искам да намекна леко какво ще е там с чековете, щом откриват електричеството.

Нека темата продължи в духа й. :)
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

От FIBank (Първа Инвестиционна Банка) ми съобщиха, че отсега нататък не приемат чекове издадени в долари. Това е въведено съвсем отскоро. Така че за съжеление ПИБ не предлага такава услуга вече. Има ли някой, който скоро е използвал Fibank и се е сблъскал със същия проблем?
Пуснах отделна тема, където да дискутираме по въпроса - http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=43125
 
От: Re: Най-добра банка за осребряване на чекове

Аз ползвам ДСК и нямам никакви проблеми.
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Искам да попитам - ЧЕК след като е даден за осребряване може ли да бъде спряно осребряването от човека който ми го праща
 
Искам да попитам - ЧЕК след като е даден за осребряване може ли да бъде спряно осребряването от човека който ми го праща

За около 20 дни се разкешва чека. Поне аз толкова време чакам. :)
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

За около 20 дни се разкешва чека. Поне аз толкова време чакам. :)

А при всички банки ли се взема депозит при осребряване на ЧЕК. Моя го дадох да ми го осребряват в ПИБ и ми взеха 300лв. депозит до осребряването на ЧЕК-а а след като приключи осребряването тия пари ми се връщат. Интересува ме това във всички банки ли го има или мен са ме излъгали нещо.
 
Re: От: Най-добра банка за осребряване на чекове

А при всички банки ли се взема депозит при осребряване на ЧЕК. Моя го дадох да ми го осребряват в ПИБ и ми взеха 300лв. депозит до осребряването на ЧЕК-а а след като приключи осребряването тия пари ми се връщат. Интересува ме това във всички банки ли го има или мен са ме излъгали нещо.

Как така се взима депозит? По-скоро е нужно да имаш сметка. И там където имаш сметка - там реално може да осребриш чека, като след тези 20 дни (при мен на-вече) ти постъпва в сметката. ПИБ не бяха ли спрели да осребряват чекове. Тези ме кефят все повече. :)

Не всички банки. Може да е за банки, в които нямаш сметки, като гарант. Но много е важно и какво си подписал, давайки тези 300 лева. Защо не го направи в банка, в която имаш сметка. НЕ ми сен вярва да нямаш такава. А ако имаш в ПИБ сметка и са ти искали въпреки това тези пари, време е да си смениш банката. :) Честно. ;)

Аз съм в ЦКБ и само ме питат дали комисионата да си я приспаднат от чека и ме изпращат по живо, по здраво. :)
 
От: Re: От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Как така се взима депозит? По-скоро е нужно да имаш сметка. И там където имаш сметка - там реално може да осребриш чека, като след тези 20 дни (при мен на-вече) ти постъпва в сметката. ПИБ не бяха ли спрели да осребряват чекове. Тези ме кефят все повече. :)

Не всички банки. Може да е за банки, в които нямаш сметки, като гарант. Но много е важно и какво си подписал, давайки тези 300 лева. Защо не го направи в банка, в която имаш сметка. НЕ ми сен вярва да нямаш такава. А ако имаш в ПИБ сметка и са ти искали въпреки това тези пари, време е да си смениш банката. :) Честно. ;)

Аз съм в ЦКБ и само ме питат дали комисионата да си я приспаднат от чека и ме изпращат по живо, по здраво. :)

Имам си сметка в ПИБ от 5-6 години. На мен не са ми правили проблеми с осребряването на ЧЕК-а, може би защото е в ЕВРО а доколкото разбрах са спрели ЧЕК-овете в долари
 
Re: От: Re: От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Имам си сметка в ПИБ от 5-6 години. На мен не са ми правили проблеми с осребряването на ЧЕК-а, може би защото е в ЕВРО а доколкото разбрах са спрели ЧЕК-овете в долари
Спряха някои чекове. Един от слуховете бе, че не им е изгодно, другия бе, че нещо нямат много посредници навън. Не знам какво се оказа. Този момент с 300-тата лева депозит не са ми много ясни. :) Но явно всяка банка си има своя собствена политика. :)
 
От: Най-добра банка за осребряване на чекове

Искам да попитам - ЧЕК след като е даден за осребряване може ли да бъде спряно осребряването от човека който ми го праща

Напълно е възможно след като дадеш чека за осребряване и чакаш един-два месеца да се окаже, че чекът няма покритие - тоест няма да получиш пари.

Някои банки (мисля, че ОББ предлагаше такава услуга) дават възможност да получиш парите веднага срещу някаква допълнителна такса. Ако обаче чекът се окаже без покритие - ставаш длъжник на банката.

Например преди години четох заплахи от страна на Google (или ClickBank - не си спомням), че ако ви хване в измама няма да плати, дори и ако сте получили чек - предупреждава да не се опитвате да осребрявате този чек, защото само ще се набутате в банкови такси - парите няма да ви бъдат платени. Така че тази практика с изпращането на чек, който няма покритие, се практикува не само от измамници, но и от сериозни компании.

А при всички банки ли се взема депозит при осребряване на ЧЕК.

Не. В повечето банки е достатъчно да имаш сметка. А някои банки даже не изискват да имаш банкова сметка при тях - плащат ти парите на каса след като парите пристигнат.
 

Горе